Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
27/02/2023 - 12:40

Ależ oni zagrali. Orkiestra Dęta z Łącka porwała publiczność w Krynicy

Pokazują się w strojach regionalnych białych górali i potrafią zagrać wszystko, od muzyki poważnej, poprzez ludową, a na rozrywkowej kończąc. Taka niesamowita jest Orkiestra Dęta imienia Tadeusza Moryto z Łącka, która dała znakomity koncert podczas uroczystej gali plebiscytu Sądeczanin Roku 2022.

Ależ oni zagrali i zaśpiewali. Aż nogi same rwały się do tańca. Taki wspaniały koncert podczas uroczystej gali plebiscytu Sądeczanin Roku dała Orkiestra Dęta z Łącka pod batutą płk dr hab. Stanisława Strączka.

Ten znakomity zespół to kawał historii naszego regionu. Orkiestra gra od 1946 roku. Jej założycielem i dyrygentem był Tadeusz Moryto, działacz kultury i organista kościoła parafialnego w Łącku. Prowadził zespół do 1969 roku.

Kolejnymi dyrygentami byli Stanisław Kochanowicz, Stefan Franczyk i Antoni Plechta. Obecnie, od 1988 roku, orkiestrę prowadzi Stanisław Strączek.

To pod jego batutą, zespół przyjął imię swojego założyciela i przeżywa swój renesans. Muzycy uczestniczą w licznych konkursach, przeglądach i zdobywają nagrody. Orkiestra grywa także za granicą. Koncertowała między innymi na Słowacji, w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Francji i Watykanie.

W swoim repertuarze ma zarówno muzykę ludową, poważną  i rozrywkową, łącznie z jazzowymi standardami. ([email protected]) fot. TKDziękujemy za przesłanie błędu