Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
27/02/2023 - 16:55

Dariusz Popiela Sądeczaninem Roku 2022. Głosujący w plebiscycie nie mieli wątpliwości

Kochają Sądecczyznę i stąd pochodzą. Mają w sobie siłę i pozytywną energię. To najlepsi z najlepszych. To oni, doborowa jedenastka stali się bohaterami wielkiej gali dorocznego, największego w regionie plebiscytu, organizowanego przez Fundację Sądecką. Ale zwycięzca może być tylko jeden. Sądeczaninem Roku 2022 został Dariusz Popiela, który na gali się jednak nie pojawił, bo... utknął na lotnisku w Emiratach Arabskich, skąd ze sportowcami kadry narodowej wracał ze zgrupowania.

Sala koncertowa krynickiej Pijalni Głównej pękała w szwach, a w pierwszym rzędzie oni, doborowa jedenastka, bohaterowie wielkiej gali plebiscytu na Sądeczanina Roku 2022. Ludzie nadzwyczajni, nietuzinkowi. Wśród nich znaleźli się tacy, którzy oddali serce lokalnym sprawom i lokalnej społeczności i tacy, którzy stali się wyjątkowymi ambasadorami swojej małej Ojczyzny. 

- Na Sądecczyźnie jest wielu wspaniałych ludzi, którzy poświęcili jej swoje najlepsze lata i cieszą się szacunkiem otoczenia,  choć często nie są szeroko znani. Plebiscyt jest okazją do tego, żeby ich wysiłek i zaangażowanie uhonorować – mówił gospodarz gali Zygmunt Berdychowski, przewodniczący konkursowej kapituły.


Ta dzisiejsza gala pokazuje, że Sądecczyzna jest potężna poprzez tych, którzy się tutaj rodzą i pozostają jej wierni. Tych, którzy uważają, że niezależnie od tego , jaki odnieśli życiowy sukces, jak budują swoją karierę zawodową, równie istotne jest to, by wracać do tego miejsca, i opowiadać o tym jak wyjątkowe miejsce zajmuje w ich życiu.  

W czasach, w których konfrontujemy się z coraz to nowymi pomysłami na urządzanie naszej rzeczywistości, przywiązanie do tradycji,  do wartości, które pokazują swoją pracą, ci którzy zostali nominowani do tego  plebiscytu w tym roku i w latach poprzednich, stanowi nasz największy kapitał - dodał Zygmunt Berdychowski.

Ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Sądeczaninem Roku 2022 został Dariusz Popiela. To on wygrał plebiscytową bitwę. Zdobył ponad 30 tysięcy głosów.

Dlaczego olimpijczyk z  Pekinu, dziewięciokrotny Mistrz Polski i wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie górskim, podbił serca mieszkańców Sądecczyzny?  Sprawiła to jego druga, poza sportem, pasja.  Dariusz Popiela jest niezwykle oddany upamiętnianiu miejsc związanych z kulturą żydowską -  mówił wygłaszający laudację na cześć zwycięzcy plebiscytu, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.  - Dał się poznać jako autor przedsięwzięcia „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu.

- Dzięki jego uporowi, zaangażowaniu i pasji od 2017 roku, między innymi  w Krościenku, Grybowie w Czarnym Dunajcu i Nowym Targu, udało się upamiętnić łącznie 17,5 tysiąca ofiar Holocaustu, znanych z imienia i nazwiska – mówił w wygłoszonej na cześć Sądeczanina Roku 2022 laudacji  prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.  

To dzięki jego determinacji i przychylności władz Nowego Sącza, zrealizowany został projekt pierwszego w Polsce Skweru Pamięci Ofiar Zagłady,  na którym z imienia i nazwiska upamiętnionych zostało 12 tysięcy mieszkańców naszego miasta żydowskiego pochodzenia, zamordowanych w okrutny sposób przez niemieckich okupantów podczas drugiej wojny światowej.

- To dzięki Dariuszowi Popieli Nowy Sącz dołączył do grona europejskich miast takich jak: Amsterdam, Wiedeń, czy Paryż, gdzie podobne miejsca pamięci istnieją. Należy przy tym podkreślić, że skwer został zaprojektowany i w całości sfinansowany z prywatnych środków. w dużej części pochodzących z nagród, które Dariusz Popiela otrzymał jako sportowiec. - podkreśla prezydent.

Po raz pierwszy w historii plebiscytu zdarzyło się, że laureata na gali nie było. Nagrodę odebrał ojciec Sądeczanina Roku 2022, Bogusław Popiela.


- W tej chwili mój syn jest w samolocie. Wraca z Emiratów Arabskich, gdzie razem z zawodnikami kadry narodowej przebywał  na zgrupowaniu. Był przekonany, że zdąży, ale samolot miał opóźnienie. Prosi za moim pośrednictwem o wyrozumiałość.

- Prosił też aby przekazać, podziękowania za uhonorowanie  tą nagrodą i podziękowania dla tych wszystkich,  którzy  na niego zagłosowali.  Za moim pośrednictwem gratuluje także tym, którzy byli do nagrody nominowani.

To co Darek zrobił w Nowym Sączu, jest ponadczasowe. Było to możliwe dzięki jego sportowemu charakterowi. Mimo różnych kłód rzucanych mu pod nogi, te przedsięwzięcia udało się zrealizować. W co zrobił, pomogło  mu  wiele osób,  którym dziękuje - powiedział Bogumił Popiela.

Przypomnijmy, że w tym roku w plebiscycie na Sądeczanina Roku wystartowali Stanisław Chomiczewski, Wacław Cieślik vel Kordian, Andrzej Citak, Jolanta Jochymek, Zbigniew Małek, Stanisław Matuła, Jan Mrówka, Zofia Pawłowska, Dariusz Popiela, Urszula Potoniec-Mędoń, Magdalena Sznajder ([email protected]) fot.jm

Gala Sądeczanina Roku 2022
Sala pękała w szwach
Dziękujemy za przesłanie błędu