Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/02/2020 - 04:15

Rasm Almashan. Kandydatka na Sądeczanina Roku 2019. Zagłosujesz?

Rasm Almashan jest niezwykłą wokalistką pochodzenia polsko-jemeńskiego, autorką tekstów i kompozytorką o oryginalnej ciemnej i intrygującej barwie głosu, wierna orientalnym i afrykańskim inspiracjom. W utworach Rasm słychać wpływy etno, czerpie z orientalnych, arabskich, afrykańskich inspiracji. Tworzy w stylistyce nurtu nazywanego Muzyką Świata i otwartej improwizacji. Mieszka w Lipnicy Wielkiej.

Skąd Rasm Almashan znalazła się w Lipnicy Wielkiej? Wszystko zaczęło się od wielkiej miłości.  Jej rodzice poznali się w Krakowie. Mama Rasm, Ewa Bulanda, studiowała w Krakowie historię sztuki nas Uniwersytecie Jagielloński. Jej Ojciec, Jemeńczyk, Nasser Al-Mashan studiował na AGH. Jakiś czas Rasm razem z matką mieszkały w Jemenie. Z powodu trwającej tam wojny wróciły do Polski. Jej wielką pasją od zawsze jest muzyka.

Lista artystycznych przedsięwzięć, w których uczestniczyła Rasm Almashan jest długa i imponująca. W Polsce współtworzyła zespoły Kultura de Natura oraz Sooomood. Występowała gościnnie  z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium”. Grała również w spektaklu "Szeherezada",  pierwszym w Polsce widowisku multimedialnym inspirowanym baśniami tysiąca i jednej nocy,  przygotowanym przez Filharmonię Futura.

Od 2016 roku uczestniczy w projekcie World Orchestra Grzech Piotrowski. To artystyczne przedsięwzięcie, które łączy muzykę odległych rejonów ziemi z jazzem i impresjonizmem. Wykonawcy grający na rzadko spotykanych instrumentach to wirtuozi pochodzący z Bułgarii, Japonii, i, Mongolii, Norwegii czy Tuwy.

Rasm jest także wokalistką sesyjną. Kilka utworów z jej udziałem znajduje się na płytach i składankach różnych artystów. To między innymi krążek „Te 30-te urodziny” nagrany z okazji 30-lecia pracy artystycznej Martyny Jakubowicz, „Friends – Lost Soundtrack”, płyta  Jarexa, lidera zespołu Bakshish oraz krążek Masali „Cały ten świat”. Swoim głosem o niebanalnym brzmieniu wspomogła nagrania do wydanej tylko na rynku amerykańskim płyty Chucka Fraziera „And the Blue Rain Syndicate”.

Wokalistka współpracowała z takimi artystami jak Krzesimir Dębski, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański, Paweł Ścierański, Bernard Maseli, Grzegorz Grzyb, Marek Stryszowski, Janusz Grzywacz, Sebastian Wypych, Milo Kurtis, Kostek Joriadis, Mateusz Szemraj czy A Apostolis Anthimos.

Niedawno nagrała swój autorski album, który zbiera świetne recenzje przez uznanych dziennikarzy muzycznych.

To bardzo kolorowa płyta w stylu World Music. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka ubrane w europejskie dźwięki – mówi o krążku artystka. - Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu, które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszkali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę.

Obecnie Rasm mieszka w Lipnicy Wielkiej. Przygotowuje materiał na kolejną płytę, do której inspiracją jest rodzinna wieś. inspirowany Lipnicą.

Zobacz również materiał filmowy. Obejrzyj: Zagłosuj na Rasm Al-Mashan. Śpiewając opowiada o wojnach i niesprawiedliwości

- Zawsze będę powtarzać że mam dwie ojczyzny i zawsze za którąś z nich będę tęsknić" mówi Rasm.

Rasm Almashan-Małyk – SMS o treści SR.1 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2019.









Dziękujemy za przesłanie błędu