Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
12/11/2014 - 11:16

Łososina Dolna: Stypendia Braci Potoczków rozdane

Kolejni uczniowie – tym razem z gminy Łososina Dolna, dołączyli do grona stypendystów Funduszu im. Braci Potoczków. Otrzymane środki pozwolą uzdolnionej młodzieży rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Stypendystom gratulowali dzisiaj Zygmunt Berdychowski - prezes Kapituły Funduszu Stypendialnego, Stanisław Golonka – wójt gminy Łososina Dolna oraz Bolesław Oleksy – przewodniczący Rady Gminy.
Stypendyści – ośmiu uczniów z terenu gminy Łososina Dolna wraz z rodzicami spotkali się w sali ślubów Urzędu Gminy. To laureaci i finalistami olimpiad, konkursów przedmiotowych i tematycznych. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, angażują się w działalność społeczną i wolontariacką.
- Cieszymy się, że możemy wspierać nasze talenty, którymi wy jesteście i wierzymy, że to stypendium będzie pomocne, aby jeszcze lepiej wykorzystać tę swoją wiedzę, kupując chociażby pomoce naukowe – powiedział wójt Stanisław Golonka.

Fundusz Stypendialny składa się z dwóch części: połowę daje Fundacja Sądecka, druga połowę samorząd.
- Łososina Dolna to jedna z nielicznych gmin, a być może i jedyna, która od samego początku z nami współpracuje – mówił Zygmunt Berdychowski. – Dumny jestem z tego powodu, że ta druga część, którą dokłada Fundacja Sądecka, to są pieniądze, które zarabiamy na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Ludzie często zastanawiają się jaki jest pożytek z tego wydarzenia – jest taki, że w ubiegłym roku na stypendia przeznaczyliśmy 300 tysięcy złotych, z czego samorządy wpłaciły około 50 tys. W tym roku nie wydamy mniej.

Stypendyści będą wspierani finansowo przez dziesięć miesięcy. Co miesiąc uczniowie „podstawówek” i gimnazjów otrzymają 120 złotych, zaś uczniowie szkół średnich – 150 złotych. Stypendia zostaną wypłacone w trzech transzach.
***
Fundusz Stypendialny powstał przy Sądeckiej Fundacji Rozwoju Wsi i Rolnictwa (obecnie Fundacja Sądecka) w 1992 roku. To jeden z najstarszych, jeżeli nie najstarszy program stypendialny w kraju. Przez te lata z pomocy finansowej FS skorzystało ponad 4 tysięcy uczniów (były chude i tłuste lata w działalności Funduszu, ale nigdy nie przerwał on działalności). Pierwsi stypendyści już dawno skończyli studia, zajmują często ważne miejsce w społeczeństwie. Co roku dołączają do nich kolejni. Na przestrzeni ponad 20 lat funkcjonowania Funduszu Stypendialnego, na wsparcie młodzieży przekazano ponad 3,5 mln złotych.

(KB)
Fot. KB


Dziękujemy za przesłanie błędu