Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
22/08/2019 - 17:10

Rozwój firmy poprzez innowacje. Fundusze europejskie w tym pomogą

Alex Osterwalder, jeden z czołowych teoretyków biznesu, mówi prezesom największych korporacji: pokażcie mi swój kalendarz spotkań, a powiem wam, czy naprawdę zależy wam na innowacyjności firm, którymi kierujecie. Pewnie na takie słowa Jeff Bezos tylko by się uśmiechnął, ale wśród szefów firm przekonanie o kluczowej roli innowacji wcale nie jest słabe. Tyle, że przez innowacje każdy może rozumieć co innego.

Alex Osterwalder, jeden z czołowych teoretyków biznesu, mówi prezesom największych korporacji: pokażcie mi swój kalendarz spotkań, a powiem wam, czy naprawdę zależy wam na innowacyjności firm, którymi kierujecie. Wśród szefów firm przekonanie o kluczowej roli innowacji wcale nie jest słabe. Tyle, że przez innowacje każdy może rozumieć co innego.
Osterwalder, cytowany przez Harvard Business Reviev, dzieli powszechnie używane pojęcie innowacji ze względu na cele. Takim celem może być według niego na przykład zwiększenie efektywności firmy poprzez doskonalenie procesów biznesowych albo wzrost wydajności pracowników. Drugą ze wskazywanych możliwości jest utrzymanie wyników firmy, choćby przez nowe produkty i usługi lub wdrażanie innowacji marketingowych bądź reklamowych.

Ale - i w tym autor upatruje najwyraźniej źródła „prawdziwej” innowacji - celem może być stworzenie całkiem nowych mechanizmów rozwoju, np. poprzez eksperymenty z nowymi modelami biznesowymi.

To cenne spostrzeżenie, nie tylko w korporacjach. Kto prowadzi niewielką nawet firmę wie, że przyszło mu działać w ciągle zmieniających się warunkach – od przepisów, po gusta konsumentów a nawet pogodę, bo i na nią część firm jest mniej czy bardziej wrażliwych. Zderzamy się równie często ze skutkami błyskawicznego rozwoju nowych technologii.

Jak bardzo nie wystarcza wtedy operowanie wyłącznie w dwóch obszarach innowacyjności wymienionych powyżej, pokazują smutne, ale pamiętne przykłady takich – wydawałoby się gigantów – jak Kodak, Nokia, czy też i naszych, swojskich wypożyczalni kaset wideo, powszechnych niegdyś na każdym osiedlu. Ale… zaniedbywanie obu tych obszarów też nie popłaca.

Sprawdź ofertę Funduszy Europejskich na Facebooku

Raz za razem przekonywali się o tym konkurenci Space X. Startup podchodził bez respektu do tradycyjnych założeń branży kosmicznej. W biografii Muska autorstwa Ashlee Vance, czytamy o Kevinie Watsonie, który przeszedł do Space X po dwudziestu czterech latach pracy w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. Był inżynierem przekonanym, że kosztujące do 10 milionów dolarów systemy komputerowe można zastąpić rozwiązaniami znacznie tańszymi. Od Muska dostał na to budżet 10 tysięcy dolarów.

- Dziesięć tysięcy dolarów wydawało się zazwyczaj na jedzenie podczas spotkania poświęconego kosztom awioniki – śmiał się Watson. I w Space X zbudował system awioniki za lekko ponad 10 tysięcy, który przeszedł protokół testowy NASA już za pierwszy razem. 10 tysięcy do 10 milionów… Jeśli nie nazwiemy tego rewolucją, możemy to nazwać innowacją. Ale to przykłady z USA. Jak rzecz ma się w Europie?

Aby móc konkurować na rynkach światowych oraz utrzymać i poprawić europejski styl życia Europa musi zwiększać potencjał innowacji, więc Komisja Europejska wyznaczyła i zaproponowała program „Horyzont Europa”. To – jak dotąd - najambitniejszy program w dziedzinie badań naukowych i innowacji.

Opublikowany w połowie czerwca Europejski Ranking Innowacyjności i ranking innowacyjności regionów za 2019 r. ukazują coraz lepsze wyniki UE od czterech lat. Po raz pierwszy Europa wyprzedziła USA w wyścigu innowacyjności. Unia nadal jednak ustępuje Japonii i Korei Południowej; warto też pamiętać, że Chiny szybko odrabiają zaległości.

Dane o innowacyjności są uzupełnieniem opracowanych przez Komisję zaleceń dla poszczególnych krajów. Rola badań naukowych i innowacji jest w nich mocno podkreślana, Komisja przedstawia również zalecenia zwiększenia wzrostu wydajności, podobnie jak konkurencyjności.

Wedle zaleceń, długoterminowe perspektywy gospodarcze Polski ściśle zależą od przyspieszenia gospodarczej innowacyjności. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze znacznymi różnicami pod względem innowacyjności. Jednym ze sposobów na wyrównanie takich różnic są dostępne, także w Małopolsce, fundusze europejskie na innowacje.

Rozwojowi innowacji służą przede wszystkim programy: Inteligentny Rozwój (PO IR), a w Małopolsce - wojewódzki program regionalny.

Program Inteligentny Rozwój wspiera powstawanie innowacyjnych rozwiązań - „od pomysłu do rynku”. Dofinansowanie z PO IR można dostać na prowadzenie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych, korzystanie z usług proinnowacyjnych, zakup infrastruktury badawczej, wdrażanie wyników prac B+R oraz wejście na rynki zagraniczne. Realizacją poszczególnych części programu zajmuje się kilka instytucji, a kompleksowe informacje o PO IR znajdują się na stronie www.poir.gov.pl.

Jeśli na innowacyjny pomysł potrzeba mniejszych kwot, a działalność firmy wpisuje się w strategię regionalną, można starać się o dofinansowanie w wojewódzkim programie regionalnym (RPO). Jest tu m.in. wsparcie w prowadzeniu prac B+R, wdrażanie wyników, realizację projektów zwiększających konkurencyjność firmy. Wnioski o dofinansowanie można składać w urzędach marszałkowskich bądź instytucjach, którym zostały zlecone takie zadania.

Przekonaj się, czy Twój pomysł jest innowacyjny

Projekt  STEP, czyli Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł jest propozycją dla przedsiębiorców, którzy szykują się do wprowadzenia zmian lub usprawnień. Jeśli przedsiębiorca ma innowacyjny - w jego ocenie - pomysł, powinien wykorzystać możliwości jakie daje program STEP.

Pierwszy etap to wypełnienie prostego formularza z opisem pomysłu. Weryfikacja trwa jedynie 5 dni, potem konsultant da znać czy pomysł spełnia kryteria Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jeśli nie, powinien wskazać inne możliwości wsparcia. Jeśli tak, zaprosi do dalszego etapu współpracy.

Innowacje to nieustanny rozwój

Czego jeszcze, poza finansowym wsparciem, potrzebujemy do tworzenia innowacji, powszechnie postrzeganej jako warunek konieczny rozwoju, przyrostu zysków i uniknięcia pułapki średniego rozwoju? Czy wystarczą fundusze europejskie, parki technologiczne, inkubatory technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, centra transferu technologii i akademickie inkubatory przedsiębiorczości?

Kwestię innowacji w szerszej, krajowej i europejskiej skali prześledzili autorzy raportu „Państwa Grupy Wyszehradzkiej europejskim centrum innowacji. Ekosystem i finansowanie”, przygotowanego pod kierunkiem Elizy Kruczkowskiej. Czy w Europie Środkowej nadążymy za konkurentami z zachodu?

- Szumpeterowski proces kreatywnej destrukcji zachodzi znacznie szybciej niż kilka dekad temu. Rewolucja przemysłowa 4.0 skraca cykle życia produktów i technologii oraz wyznacza całkowicie nowe formy pracy, organizacji, komunikacji, czy dystrybucji - piszą w raporcie Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju i Patrycja Klarecka, ówczesna prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (kierowanej obecnie przez Małgorzatę Oleszczuk)

- Mniejszą rolę odgrywa kapitał rzeczowy i finansowy, a kluczowym zasobem jest wiedza połączona z umiejętnością szybkiego dostosowania się i współpracy. Cyfryzacja i robotyka dynamicznie zmieniają otoczenie biznesowe, tworząc duże szanse, ale także równie istotne zagrożenia stabilności miejsc pracy i nierówności dochodów - ostrzegają autorzy raportu. ([email protected]) Fot. Pixabay

***

Masz pytania?

Aby otrzymać dodatkowe informacje, skontaktuj się ze specjalistami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Działają one w pięciu miastach regionu (w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu).

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020


Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu