Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
29/08/2019 - 17:25

Skąd wziąć fundusze na start firmy? Oto kilka możliwości:

Masz pomysł na własną firmę, ale brak ci pieniędzy na start. Powinieneś więc znaleźć najlepsze źródło finansowania. Jak? Przeczytaj i przekonaj się! Oto dobre propozycje finansowania nowych firm.


Rozważasz własną działalność, jednak nie masz kapitału na start? Powinieneś zainteresować się programem „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”. Co musisz zrobić, żeby dostać jedną z pożyczek? Przede wszystkim złóż wniosek u pośrednika finansowego z Małopolski.

Czujesz, że potrzebna ci pomoc przy wypełnianiu wniosku? Po prostu umów się na spotkanie z doradcą. On wyjaśni twoje wątpliwości, jest też w stanie pomóc przy wypełnieniu wniosku. Decyzja jest szybka, bo odkąd złożysz kompletny wniosek, jego rozpatrywanie nie powinno trwać dłużej niż dwa tygodnie. 

Uwaga! Gdy skorzystasz także z pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy, to część twojej pożyczki może zostać umorzona.

 Sprawdź ofertę Funduszy Europejskich na Facebooku

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pochodzą z Funduszu Pracy i przeznaczone są na wsparcie studentów ostatniego roku studiów wyższych, szykujących pracy absolwentów szkoły lub uczelni wyższej w okresie do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, zarejestrowanych bezrobotnych, oraz poszukujących pracy opiekunów osoby niepełnosprawnej.

Małopolska pożyczka na rozwój

To alternatywa dla unijnych dotacji i uzupełnienie oferty banków, bo dzięki małopolskiej pożyczce można pożyczyć nawet milion złotych na rozwój przedsiębiorstwa. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Warto się nad tym zastanowić, bo właściciele firm mogą liczyć nie tylko na niskie oprocentowanie i długi okres spłat, ale też uproszczoną procedurę otrzymania pieniędzy. Projekt pomyślany jest tak, by wspierać również firmy, które nie otrzymałyby innej oferty pożyczkowej na rynku.

Finanse na start przeznaczone są zarówno dla tych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat, jak i dla osób starszych. Poza pieniędzmi możesz liczyć także na doradztwo zawodowe, szkolenia, staże oraz praktyki.

Ścieżka dla młodych

To droga dla osób, które nie ukończyły 30. roku życia, nie uczą się i nie pracują. Na podstawie analizy ich sytuacji i indywidualnych predyspozycji zostanie opracowany indywidualny plan i wybrane te działania, które uznane zostaną za najodpowiedniejsze. W pakiecie są pieniądze na otwarcie firmy (ponad 20 tys. zł), jak i szkolenia, a także doradztwo oraz porady w pierwszym stadium działania twojej firmy. Sprawdź oferty z Małopolski

Wsparcie dla osób powyżej 30 lat

Jeśli ukończyłeś 30 lat, również masz możliwość uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej na własny biznes. Pamiętaj, że pomoc obejmuje głównie mężczyzn po 50. roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach oraz osoby długotrwale bezrobotne.

Jeśli pracujesz, albo nie masz nic wspólnego z żadną z tych grup, i tak możesz starać się o pożyczkę na założenie firmy, opisaną powyżej. Będziesz musiał ją zwrócić, ale jest znacznie łatwiej dostępna, procedury są krótsze i prostsze.

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem wsparcia z funduszy unijnych, skontaktuj się z Małopolskim Urzędem Pracy

STEP
Unikalną formą wsparcia jest projekt STEP, czyli Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł. To propozycja dla osób, które założyły już firmę i szukają pomocy przy planowanym wprowadzeniu zmian lub usprawnień. Jeśli przedsiębiorca ma pomysł na innowacyjny projekt i zastanawia się, czy istnieje możliwość wsparcia z funduszy europejskich, powinien wykorzystać możliwości jakie daje program STEP.

Pierwszy etap to wypełnienie prostego formularza z opisem pomysłu. Weryfikacja trwa jedynie 5 dni, potem konsultant da znać czy pomysł spełnia kryteria Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jeśli nie, powinien wskazać inne możliwości wsparcia. Jeśli tak, zaprosi do dalszego etapu współpracy.

Firma na wsi

Jeśli jesteś rolnikiem ubezpieczonym w KRUS i planujesz własny biznes, możesz skorzystać z dofinsowania, a wniosek o jego uzyskanie składasz do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiele projektów ogłaszają też małopolskie Lokalne Grupy Działania.

Crowdfunding

Crowdfunding to dofinansowanie polegające na zbiórce środków przez internet za pośrednictwem stron i platform crowdfundingowych. Finansowanie społecznościowe to źródło kapitału dostarczanego przez szeroką społeczność wirtualną, która chce wesprzeć kreatywnego pomysłodawcę. Zgromadzone w ten sposób środki mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. Gdzie szukać takich platform? Kilkanaście znajdziesz tutaj. ([email protected]) Fot. Pixabay

***

Masz pytania lub wątpliwości?

Aby otrzymać dodatkowe informacje, skontaktuj się ze specjalistami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Działają w pięciu miastach regionu (w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu).

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020


Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020Dziękujemy za przesłanie błędu