Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
15/09/2019 - 12:55

Echa XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy w rumuńskich mediach

Tegoroczne spotkanie w Krynicy zostało oficjalnie zamknięte, goście rozjechali się do własnych biur, gabinetów i firm rozsianych po całym świecie. Ale spotkania, dyskusje i idee poruszane w Krynicy nadal żyją, skłaniają do przemyśleń, inspirują do działania.


Forum Ekonomiczne odbiło się szerokim echem w rumuńskiej przestrzeni medialnej, w obu jej wariantach, zarówno w przestrzeni mediów tradycyjnych: prasie, radio i telewizji (ogólnopaństwowej i regionalnej), jak również w mediach społecznościowych. Twitty, posty, komentarze i zdjęcia umieszczane przez rumuńskich partnerów instytucjonalnych, medialnych i indywidualnych gości zdobywały tysiące obserwujących i polubień. Wśród partnerów tegorocznego Forum były czołowe media rumuńskie, jak np.: Adevarul/Historia, Radio Romania France Internationale czy oficjalny rumuński partner the Economist – Reporter Global.                      

Rumuńscy komentatorzy Forum doceniają szerokie spektrum debat w Krynicy, gdzie oprócz spraw gospodarczych, finansowych i politycznych nie zaniedbuje się tematów społecznych, kulturowych i historycznych. Ovidiu Nahoi, redaktor naczelny Radio France Internationale Romania szczegółowo relacjonuje debatę poświęconą historii jako polu walki, w której wziął udział m.in. wicepremier Piotr Gliński. Inny rumuński dziennikarz, Ion M. Ionita, szef czasopisma Historia, który był moderatorem wspomnianej debaty zauważa: „W świecie takim jak nasz dzisiejszy, świecie wojen handlowych i różnic gospodarczych, odradzania się tożsamościowych tarć, nic nie wydaje się dzielić nas mocniej niż przeszłość.”

Lidia Moise, gość Forum, jedna z najbardziej znanych i wziętych dziennikarek ekonomicznych, pisze szeroko o krynickiej debacie dotyczącej integracji rynków kapitałowych, w której uczestniczyli szefowie giełd naszego regionu i podkreśla optymizm prelegentów dostrzegających szanse, a nie tylko zagrożenia w kontekście zbliżającego się brexitu.

W mediach pojawiła się również informacja o spotkaniu ministra Zagórskiego i jego rumuńskiego odpowiednika Alexandru Petrescu, którzy spotkali się podczas Forum i uzgodnili szczegóły memorandum dotyczącego współpracy Polski i Rumunii w sektorze cyfrowym, m.in. bezpieczeństwa sieci 5G, które zostanie podpisane w drugiej połowie września w Bukareszcie, w trakcie wspólnego posiedzenia rządów polskiego i rumuńskiego.

Ze spraw ściśle polskich, szeroko komentowana jest zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca podwyżki płacy minimalnej – co jest o tyle naturalne, że niski poziom płac w Rumunii to jeden z głównych aktualnych tematów politycznych w tym kraju. Uwagi nie uszła wypowiedź polskiego premiera dotycząca dogonienia w rozwoju gospodarczym Niemiec w ciągu kolejnych dwóch dekad.

Media mniejszości węgierskiej w Rumunii poddają również analizie wystąpienie węgierskiego ministra spraw zagranicznych i handlu Petera Szijjarto, który w Krynicy komentował propozycje państw zachodnich UE dotyczące harmonizacji podatków określając je mianem „socjalistycznych” i stwierdzając, że ich wprowadzenie w życie zahamowałoby konkurencyjność państw Europy Środkowo-Wschodniej. Uwagę mediów przykuły także fragmenty dyskursu, w którym minister Szijjarto mówił o wartościach chrześcijańskich w Europie, a także kolejnej perspektywie budżetowej UE.      

Niemal we wszystkich komentarzach i artykułach pojawia się odniesienie do forum Ekonomicznego w Davos. Krynickie Forum katalogowane jest jako ‘Davos Wschodu”, „małe Davos”, „Davos Europy Środkowo-Wschodniej”, czy może najprzyjemniej brzmiące ”środkowo-wschodnia alternatywa Davos”.

Przywołany wcześniej Ion M. Ionita tytułuje swoją obszerną relację z Forum zamieszczoną na łamach największego dziennika rumuńskiego Adevarul: Budowanie przyszłości Europy w Karpatach. Bez Karpat nie ma Europy – cytuje konkluzję jednej z debat. Dziennikarz podkreśla szerokie spektrum debat, wspominając o wyzwaniach takich jak konfrontacja amerykańsko-chińska, zagrożenie rosyjskie na wschodniej flance NATO, brexit.

Były rumuński wiceminister finansów, jeden z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych specjalistów od podatków, Gabriel Biris, komentując Forum stwierdza z nieukrywanym podziwem i nutą zazdrości: „W tym otoczeniu, w tej niesamowitej temperaturze dialogu i dyskusji, prawdziwej wymiany idei, odczułem jak wielce intensywny jest mój patriotyzm i jak bardzo chciałbym, abyśmy i my organizowali podobne wydarzenia. Poziom profesjonalizmu liderów obecnych w salach debat jest najwyższej próby i chciałbym, aby także nasze wartości były tutaj mocno eksponowane.”  (Marek Marszałek)Dziękujemy za przesłanie błędu