Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
06/11/2020 - 11:15

Knossos Północy będzie kolejną atrakcją Małopolski - turystycznej potęgi

Pierwszym prelegentem konferencji da uczestników klastra Knossos Północy był Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Mówił o tym jak wykorzystać siłę Małopolski i potencjał klastra "Knossos Północy" do wzbogacenia turystycznej oferty Małopolski - województwa najchętniej odwiedzanego przez turystów.

Na początek konferencji głos zabrał jej moderator, będący jednocześnie pomysłodawcą stworzenia klastra - Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Mówił o wrażeniach jakie wywarły na nim odkrycia na Górze Zyndrama. Dodał, że powstający szlak turystyczny powinien być wizytówką regionu sądeckiego.

Następnie, swoje wystąpienie „Jak wykorzystać siłę Małopolski i potencjał "Knossos Północy" do cywilizacyjnego skoku gmin i firm turystycznych, na miarę osiągnieć starożytnej cywilizacji kreteńskiej” rozpoczął pierwszy z prelegentów, którym był przewodniczący Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy Zagranicznej Sejmiku Województwa Małopolskiego i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Grzegorz Biedroń. Przypomniał, że Małopolska jest najatrakcyjniejszym turystycznie regionem Polski. I zapewne znów będziemy z tego czerpać zyski jak tylko miną epidemiczne zakazy.

Zobacz także:Zakończyła się konferencja dla uczestników klastra Knossos Północy

- Osiem na dziesięć osób przyjeżdżających do naszego województwa stanowili Polacy. Szacujemy, że dochody Małopolski z turystyki wyniosły za 2019 rok około 15 miliardów złotych. Co roku turystów jest więcej. W 2003 roku było ich tylko pół miliona, a w 2019 roku prawie 18 milionów. 

Choć teraz pandemia dotknęła również lotnisko w Krakowie, to w ubiegłym roku obsłużyło ponad 8 milionów pasażerów, co jest najwyższym wynikiem w jego historii. Najchętniej odwiedzanymi miejscami w Małopolsce są: Tatrzański Park Narodowy (3,5 miliona turystów), Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kopalnia Soli w Wieliczce, Sankturaium w Kalwarii Zebrzydowskiej i Energylandia w Zatorze - wymieniał Grzegorz Biedroń.

Jak można się było dowiedzieć z jego wykładu, turyści zagraniczni przyjeżdżają najczęściej do naszego województwa z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. - Jeśli chodzi o liczbę turystów to bezpośrednio konkurujemy z województwami pomorskim i dolnośląskim - mówił prezes MOT.

Grzegorz Biedroń scharakteryzował Małopolskę i subregion sądecki. Stwierdził, że mocną stroną województwa zawsze były imprezy o charakterze rozrywkowym. - We wskaźnikach atrakcyjności Małopolska południowa wyróżnia się najbardziej - dodawał. Na koniec zapowiedział, że Małopolska Organizacja Turystyczna będzie wspierać promocję regionu sądeckiego. Niebawem - materiał wideo z pełną prezentacją. (MP), fot.: GB, screen konferencja Knossos Północy

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu