Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/12/2017 - 10:15

W sądeckim ZUS-ie zwijają się jak w ukropie. I tak przez cały rok

Uruchomienie Centrum Obsługi Telefonicznej, obniżenie wieku emerytalnego, zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych z tym wszystkim w mijającym roku musieli się zmierzyć pracownicy sądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To było dwanaście pracowitych miesięcy - mówi szef placówki Krzysztof Saczka.

Kończy się rok 2017, czas więc na podsumowania. Dla sądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to był zapewne pracowity okres, bo ostatnich dwanaście miesięcy przyniosło wiele zmian przede wszystkim w systemie emerytalnym.

Rzeczywiście, ten rok przyniósł wiele zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Te zmiany dotyczyły zarówno świadczeniobiorców, jak i tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, co wiązało się z ogromem dodatkowej pracy nałożonej na pracowników ZUS.

Nowe, ustawowe rozwiązania wiązały się z nowymi przedsięwzięciami, takimi jak na przykład pojawienie się w placówkach ZUS doradców emerytalnych, co było konsekwencją obniżenia wieku emerytalnego.

To wymusiło na zakładzie przygotowanie zupełnie nowej usługi. Ci, którzy mogą już skorzystać z uprawnień emerytalnych zastanawiają się czy pracować dalej czy iść już na zasłużony odpoczynek. Decyzje uzależniają od wysokości emerytury. Doradca może wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej o podpowiedzieć, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę. Decyzję każdy musi podjąć sam, ale każdy rok pracy dłużej oznacza więcej pieniędzy na starość. Dziś ten wzrost to około 8 procent. rocznie.

Kiedy zapadła decyzja o obniżeniu wieku emerytalnego podniosły się głosy, że grozi to załamaniem finansowym systemu społecznych ubezpieczeń i załamaniem rynku pracy, bo potencjalni emeryci szturmem ruszą na ZUS. Jakie są statystyki dotyczące naszego regionu?  

Od początku października załatwiono 5585 wniosków o przyznanie emerytury. Wypłacono już 4572 emerytury według nowych zasad. W przypadku 1037 osób decyzje zostały zawieszone głównie z uwagi na brak rozwiązania umowy o pracę. To naprawdę imponujące liczby.

Jaka w tej chwili jest średnia emerytura w naszym regionie?

Aktualnie w nowosądeckim Oddziale ZUS przeciętna emerytura, mówimy tu o kwocie brutto, kształtuje się w granicach od 1582 – 2834 zł, przy czym kobiety otrzymują z reguły niższe świadczenie. Wynika to z ich zazwyczaj wcześniejszego, o pięć lat, przechodzenia na emeryturę.

Pozostańmy jeszcze przy emerytach. Pojawiły się nowe legitymacje dla emerytów i rencistów. Niektórzy mają wątpliwości czy stare dokumenty są jeszcze ważne?

Od lutego tego roku zaczęliśmy wydawanie nowych, białozielonych legitymacji, które są dostosowane do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących. Legitymacja zawiera skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) pisany językiem Braille’a, co ułatwia rozpoznanie dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym. Stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie przez ZUS wymieniane. Jednak osoby mające problem ze wzrokiem, dla których legitymacja opatrzona alfabetem Braille’a, będzie stanowiła duże ułatwienie, mogą w każdej chwili zdać stary dokument i odebrać nowy.

Podobno ZUS odchodzi od urzędniczego żargonu. Czy komunikacja ZUS z klientami będzie teraz łatwiejsza?

Rzeczywiście, upraszczamy język pism kierowanych do klientów. Mniej stron i rubryk będą miały także „zusowskie” formularze. Robimy to w ramach projektu akcji „Prosto z ZUS” Zgodnie z nowymi zasadami pisma nie mogą zawierać skomplikowanych określeń, zdania powinny być krótkie i proste, przepisy przedstawione w sposób zrozumiały dla każdego klienta. Nasza akcja obejmuje także cykl szkoleń dla pracowników, które mają podnieść standard komunikacji z klientami. Wprowadzane przez ZUS zmiany zyskały już aprobatę klientów, którzy doceniają nową grafikę, redukcję liczby informacji do wypełnienia, proste komunikaty i zrozumiały język, jakim operują nowe wnioski.

Ważnym wydarzeniem dla sądeckiego ZUS było uruchomienie Centrum Obsługi Telefonicznej.

To 66 nowych stanowisk pracy, które zasiliły 300 dotychczas funkcjonujących w Polsce. Centrum Obsługi Telefonicznej w nowosądeckim ZUS jest szóstym Centrum operacyjnym dla klientów Zakładu z całej Polski. To bardzo popularna forma kontaktu z Zakładem. Rocznie pod numerem 22 560 16 00 konsultanci odbierają aż 3 mln połączeń. Można też bezpłatnie skontaktować się przez komunikator Skype, napisać wiadomość mailową na adres [email protected] lub porozmawiać z konsultantem na czacie, na stronie internetowej www.zus.pl.

Od nowego roku zmieniają się zasady opłacania składek do ZUS. Będzie tylko jeden indywidualny numer rachunku.

Rzeczywiście, płatnicy będą płacić składki na jeden rachunek, zamiast na dotychczasowe trzy lub cztery. Listy polecone z ZUS z informacją o nowych zasadach opłacania składek powinny trafić do wszystkich pracodawców, firm, osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, także do tych, którzy płacą  składki za zatrudnioną nianię, czy do osób opłacających składki dobrowolnie. Do nowosądeckich przedsiębiorców wysłaliśmy  ponad 56 tysięcy listów poleconych, z czego do ZUS w Nowym Sączu wróciło 4980 nieodebranych listów.

Jakie będą konsekwencje nieodebrania przesyłki?

Jeśli przedsiębiorca nie odbierze listu z numerem rachunku składkowego (NRS), nie zapłaci w styczniu 2018 r. składek. Dotychczasowe numery rachunków zostaną zamknięte od 1 stycznia 2018 r. Aby poznać swój NRS przedsiębiorca może zadzwonić na numer COT, może podejść do najbliższej placówki ZUS lub na stronie internetowej www.zus.pl w wyszukiwarce NRS sprawdzić swój  numer.

Szykują się też zmiany związane ze zwolnieniami lekarskimi.

Od lipca nowego roku jedyną prawnie dopuszczoną formą zwolnienia lekarskiego będą zwolnienia elektroniczne. Można wystawiać je od stycznia 2016 roku, ale jak na razie lekarze wystawili ich zaledwie nieco ponad 1,5 mln, choć od grudnia tego roku ZUS udostępnił darmowy certyfikat do podpisywania elektronicznych zwolnień dostępny dla każdego lekarza w kraju. Do końca listopada elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centrów certyfikacyjnych.

A co z podpisem lekarza na elektronicznym zwolnieniu?

W następstwie sugestii środowiska medycznego o potrzebie stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA, Zakład podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy. Od grudnia każdy lekarz wystawiający ZLA może korzystać z tego narzędzia. Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest profil lekarza zarejestrowany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Czego możemy życzyć klientom i pracownikom ZUS-u?

Wszystkim życzę zdrowia i realizacji planów w Nowym Roku.

Rozmawiała Jagienka Michalik, fot. A.M







Dziękujemy za przesłanie błędu