Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
22/07/2020 - 05:55

Ale gigant! Nasuwają już przęsła na podpory nowego mostu w Kurowie [WIDEO

Oglądany z lotu ptaka plac budowy nowego mostu w Kurowie robi niesamowite wrażenie. Gigant, który będzie mierzyć ponad sześćset metrów długości, rośnie w oczach. Ekipa fachowców już nasuwa przęsła łączone nad nurtem Dunajca.

Wysokie, prawie sięgające nieba żurawie górują nad ogromnym placem budowy nowego mostu w Kurowie. To właśnie tam powstają dwadzieścia dwa segmenty przeprawy, które trzeba ze sobą połączyć nad nurtem Dunajca.

Na oddalonych od siebie o sto metrów brzegach rzeki wznoszą się dwa gigantyczne przyczółki, a w korycie,  stoją trzy tymczasowe betonowe podpory, na które nasuwane są przęsła mostu. Potem, gdy będzie gotowy, zostaną usunięte.

Czytaj tez Jak pani major z wojskiem chce budować w Sączu most na Kamienicy [ZDJĘCIA]  

Każde przęsło ma dwadzieścia osiem metrów długości. Do tej pory specjaliści nasunęli dwa przęsła,  wysunięte są kolejne dwa. Teraz trwają prace przy zbrojeniu i deskowaniu trzeciego segmentu – wyjaśnia Iwona Mikrut z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jeszcze przed intensywnymi opadami deszczu udało się zakończyć wzmacnianie gruntu, po którym prowadzić będą dojazdy do przeprawy – dodaje rzeczniczka.  Teraz trwa budowa nasypu, wykonywane są też roboty kanalizacyjne i teletechniczne.

Fachowcy zrobili też bajpas drogi objazdowej dla DK75, którym teraz prowadzi ruch na dojeździe do mostu od strony Nowego Sącza.

Czytaj też Przez budowę mostu w Kurowie jest zmiana w organizacji ruchu na DK 75

Budowany w Kurowie gigant będzie mierzyć dokładnie sześćset dwa metry długości i siedemnaście metrów szerokości. Wysokość pylonów to blisko trzy i pół metra od poziomu terenu. Przeprawa w przyszłości ma być elementem drogi ekspresowej z Nowego Sącza do autostrady A4 w Brzesku.

Inwestycja, która kosztuje 190 milionów złotych, to nie tylko stawianie nowego mostu. Oprócz tego zostanie rozbudowana droga krajowa numer 75 do klasy GP, czyli głównej, przyspieszonej.

Jeśli wszystko, tak jak do tej pory, pójdzie zgodnie z planem, nowy most będzie gotowy jesienią 2021.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. GDDKiA, Daniel Szlag

Tak sie buduje nowy most na Dunajcu w Kurowie
Oglądany z lotu ptaka plac budowy nowego mostu w Kurowie robi niesamowite wrażenie


Dziękujemy za przesłanie błędu