Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
09/09/2020 - 20:35

Forum Ekonomiczne 2020: drugi dzień pełen wydarzeń

Kto się obawiał, że przeniesienie Forum Ekonomicznego 2020 do Karpacza sprawi, że największe wydarzenie gospodarcze roku wydarzenie straci impet, ten nie docenił sprawności organizatorów. W Karpaczu, mimo wprowadzenia wszelkich środków ostrożności z powodu pandemii, dzieje się chyba jeszcze więcej niż zwykle. Forum to potęga.

- Zygmuntowi Berdychowskiemu należą się wielkie gratulacje, za to, że udało się przenieść tak wielkie przedsięwzięcie w tak krótkim czasie - w rozmowie z "Sądeczaninem" mówi Tomasz Michałowski, szef gabinetu politycznego Ministra Nauki i i Szkolnictwa Wyższego, jeden z wielu polityków wysokiego szczebla, których można tu spotkać podczas debat i na korytarzach ogromnego kompleksu hotelowo-kongresowego w Karpaczu, gdzie odbywa się Forum Ekonomiczne 2020.

Zobacz też: Kolejne Nagrody Forum Ekonomicznego przyznane. Sprawdź, komu przypadły

Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, w trakcie swej wizyty w Polsce prosto ze spotkania z premierem też przyleciała na obrady Forum Ekonomicznego 2020. Wraz z organizatorami Forum witał ją Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

Liderka białoruskiej opozycji wzięła udział w debacie plenarnej, poświęconej poszukiwaniu dróg rozwoju Europy czasów pandemii. Mówiła o walce Białorusinów o prawo do decydowania w swoich sprawach, represjach, jakie ich za to spotykają i swych nadziejach na ułożenie przyszłych, poprawnych relacji ze wszystkimi sąsiadami, w tym także z Rosją.

Swiatłana Cichanouska na Forum Ekonomicznym 2020

Cichanouska, podczas debaty, w której wzięli udział Luca Steinmann, włoski dziennikarz i analityk, Vincenzo Bassi, przewodniczący Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich FAFCE, prof. Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych i Markus Meckel z Niemiec, były wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, przypomniała, że to ona jest prawdziwym zwycięzcą prezydenckich wyborów, nie zaś Aleksander Łukaszenka, który za wszelką cenę próbuje stłumić obserwowane przez cały świat demonstracje, od tygodni przetaczające się przez Białoruś.

- Nasz kraj jest w głębokim kryzysie politycznym - mówiła Cichanouska. - Białorusini po 26 latach reżimu obudzili się. W tym roku chcieliśmy walczyć o nasze prawa. 9 sierpnia odbyły się na Białorusi wybory, które jak zwykle zostały sfałszowane. Nasz były Prezydent uznał, że wszyscy głosowali na niego. On uzyskał 80 proc. głosów, ale to nie jest prawda. Po wyborach rozpoczęły się pokojowe demonstracje w obronie właściwie oddanych głosów. Nasze władze użyły przemocy wobec ludzi, którzy protestowali pokojowo. W ciągu trzech dni demonstracji wszystkie protesty były stłumione, ludzie byli bici, nie mieliśmy internetu i wtedy nie wiedzieliśmy, co się dzieje w naszym kraju. Wszyscy zaczęli trafiać do więzień...

O Białorusi podczas Forum Ekonomicznego dużo się mówi. Debaty odbywają się z udziałem wielu ekspertów nie tylko z Polski, ale też krajów byłego, sowieckiego imperium. Każdy z nich, na swój sposób, w mniejszym czy większym stopniu, do dziś stara się wyswobodzić spod rosyjskich wpływów i zyskać prawdziwą niezależność. Ale dyskusje podczas Forum Ekonomicznego to nie tylko kwestie globalne. To także sprawy województw, powiatów i regionów. Również Małopolski, a wiele z nich toczyło się w Małopolskiej Strefie Spotkań. 

Dziś można było tu posłuchać kilku ciekawych debat. O przyszłości turystyki - tak istotnej, również dla Sądecczyzny gałęzi gospodarki, rozmawiali Tomasz Urynowicz – wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Laskowski, prezes Krakowskiej Izby Turystyki i Radosław Włoszek, prezes AirPort Kraków. I choć turystyka, podobnie jak przewozy, linie lotnicze i lotniska wyjątkowo mocno odczuła negatywny wpływ pandemii, również dzięki szybko uruchomionej Małopolskiej Tarczy Antykryzsowej, można było usłyszeć o symptomach poprawy, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, mniej zależnych od strumienia turystów z zagranicy, wyjątkowo dotąd chętnie odwiedzających Małopolskę i jej stolicę.

Zobacz też: W Karpaczu ruszyło Forum Ekonomiczne 2020

Małopolska Strefa Spotkań

"Kolej szansą na rozwój infrastruktury w województwie małopolskim” to tytuł kolejnej dyskusji z udziałem m.in. Łukasza Kmity, wojewody małopolskiego i Tomasz Tomali, szefa gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury. Kolej wymaga gigantycznych nakładów, ale jest coraz bardziej potrzebna. Warto tu przypomnieć choćby zapisaną w Krajowym Programie Kolejowym linię Podłęże - Piekiełko. Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, o wartości 311,7 mln złotych, obejmuje przygotowanie dokumentacji oraz wykup gruntów pod inwestycję. Etap drugi to prace modernizacyjne linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz. Wartość? Ponad 3 mld zł. Trzeci etap, czyli budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Mszana Dolna, ma kosztować blisko 3,8 mld złotych. Ponadto, w ramach ogólnopolskiego programu Kolej+, Małopolska złożyła kolejnych pięć wniosków na kwotę 1,5 mld zł. ([email protected]. Fot. TK)







Dziękujemy za przesłanie błędu