Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/01/2020 - 07:00

Mikrorachunek podatkowy. Każdy musi go teraz mieć. Jak to działa?

Płacenie podatków z nadejściem nowego roku ma być łatwiejsze dzięki wprowadzeniu indywidualnego rachunku podatkowego, tak zwanego mikrorachunku. Dotyczy to i tych, którzy rozliczają PIT i tych którzy rozliczają CIT i VAT. O nowej formie regulowania zobowiązania wobec państwa wiadomo było od kilku miesięcy, ale jeszcze nie wszyscy sobie z tym radzą. Jak to działa, wyjaśnia naczelnik sądeckiej skarbówki Beata Orzeł-Ligęza.

Czytaj też Sądecka skarbówka już czeka. Są zmiany w podatkach od nowego roku

Czy sądeccy podatnicy radzą sobie z wprowadzeniem indywidualnego rachunku podatkowego, czy też są tacy, którzy mają z tym kłopot?
-Z pytań kierowanych do urzędu skarbowego drogą mailową czy telefoniczną wynika, że jest jeszcze grupa osób, które nie do końca się w tym orientują, szczególnie dotyczy to tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Każdy, kto ma wątpliwości, może się z nami skontaktować i uzyskać szczegółowe informacje – mówi Beata Orzeł Ligęza, naczelnik urzędu skarbowego w Nowym Sączu.

Wątpliwości może budzić słowo "generować". To sugeruje, że bez naszego działania mikrorachunek nie powstanie. Co trzeba zrobić, żeby to zaczęło działać?
-Najpierw należy się zalogować na stronie internetowej ministerstwa finansów, podatki. gov.pl. Pojawia się wówczas napis generuj mikrorachunek. Żeby stał się aktywny należy wprowadzić numer PESEL lub NIP. PESEL wpisują ci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, NIP ci, którzy mają własny biznes.

A co, jeśli, w rozliczeniu pojawi się niedopłata? Czy numer mikrorachunku będzie numerem, na który należy dokonać przelewu? Czy na mikrorachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia?

A co z podatkami innymi niż PIT, CIT i VAT? Czy wpłacane są na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych? Także na te i inne pytania w rozmowie z „Sądeczaninem” odpowiada Beata Orzeł Ligęza. 

[email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu