Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
06/09/2021 - 10:05

10 miliardów! Tyle może kosztować Małopolskę uchwała w sprawie gejów i lesbijek

Czy przyjęta przez sejmik rezolucja „antyLGBT” pozbawi Małopolskę 10 mld złotych? Komisja Europejska wystosowała list do przedstawicieli pięciu województw, które z przyjętych uchwał nie zamierzają się wycofać. Opublikowała go organizacja Atlas Nienawiści. Z pisma wynika, że jeśli samorządy tego nie zrobią, nie dostaną unijnych pieniędzy. Bruksela ma czekać na decyzję do 14 września.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz, który żądał unieważnienia  przyjętej przez małopolski sejmik  rezolucji "antyLGBT", za co ma stracić stanowisko, odczuwa gorzką satysfakcję? To on ostrzegał, że Bruksela zablokuje wypłatę unijnych funduszy dla wojewódzkiego samorządu.

Czytaj też  Tomasz Urynowicz o końcu swej kariery małopolskiego wicemarszałka

Komisja Europejska swoje groźby najwyraźniej zamierza wcielić w życie, bo wystosowała list do przedstawicieli pięciu województw, które tak jak Małopolska, z przyjętych uchwał nie zamierzają się wycofać. Z tego powodu stracą, tak podaje telewizja Polsat, po blisko 10 miliardów zł, które pochodzą z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

Elektroniczny list podpisany przez zastępcę dyrektora generalnego departamentu polityki regionalnej Komisji  Normunda Popensa  opublikował Atlas Nienawiści. Organizacja zasłynęła ze stworzenia interaktywnej mapy piętnującej polskie samorządy, które przyjęły rezolucję „antyLGBT”. Na tę czarną listę z powodu przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodziny trafił też Nowy Sącz.

Czytaj też Brzydka prawda. Jak Bart Staszewski zmajstrował w Łososinie strefę wolną od LGBT

Jak wynika z pisma, Komisja Europejska już 14 lipca wszczęła w tej sprawień postępowanie wobec Polski, tymczasem władze wojewódzkich samorządów odpowiedzialne za dysponowanie unijnymi funduszami,  do zarzutów się nie odniosły i nie uzasadniły, dlaczego uchwały anty-LGBT dalej obowiązują. Nie wyjaśniły też, w jaki sposób takie regulacje są zgodne z prawem UE.

- Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na fakt, że 14 lipca 2021 r. Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ. Komisja uważa, że ​​władze polskie nie dokonały pełnej i właściwej odpowiedzi na pytanie dotyczące charakteru i wpływu tak zwanej deklaracji LGBTIQ, deklaracji lub rezolucji w strefach wolnych od ideologii przyjętych przez wasze regionalne władze –  pisze Popens.

Zdaniem unijnego urzędnika działanie polskich samorządów przeczy zasadzie niedyskryminacji, co stanowi podstawę przyznawania funduszy. - Działania waszych władz regionalnych, które przyjęły deklaracje, uchwały bądź rezolucje określające społeczność LGBTIQ jako "ideologię" i ogłosiły swoje terytoria nieprzyjaznymi dla osób LGBTIQ, podają w wątpliwość zdolność władz do zapewnienia zgodności z horyzontalną zasadą niedyskryminacji, która jest warunkiem implementacji europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych – stwierdza wiceszef departamentu polityki regionalnej Komiski Europejskiej.

Przypomnijmy, że deklarację w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia "ideologii LGBT" (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych) do wspólnot samorządowych  radni małopolskiego sejmiku przyjęli z końcem kwietnia 2019 roku.

Co czytamy w deklaracji? - Sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny. 

- Podejmowane w ostatnim czasie działania przez niektórych przedstawicieli samorządowej, jak i krajowej sceny politycznej, ukierunkowane są na wywołanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym. Działanie te zorientowane są na anihilację wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, ważnych szczególnie dla mieszkańców Małopolski – napisano w dokumencie.

Czy przez odmowę unieważnienia przez sejmik deklaracji „antyLGBT” Małopolska straci 10 miliardów z unijnych funduszy?  Przypomnijmy, że wyjście z tej patowej sytuacji w rozmowie z „Sądeczaninem”  proponował Jerzy Kwaśniewski z Fundacji na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który zalecał  podejmowanie przez samorządy uchwał w kształcie przygotowanej przez ekspertów organizacji Samorządowej Karty Praw Rodziny, jaką przyjął między innymi Nowy Sącz. Dlaczego?

Czytaj dalej następnej stronie. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu