Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
17/12/2023 - 06:45

17 grudnia 2023 roku: czy to niedziela handlowa. Co z niedzielami handlowymi w 2024 roku

Trzecia niedziela grudnia – 17, to niedziela handlowa, ostatnia okazja na zrobienie dużych zakupów na Boże Narodzenie. Ta niedziela jest na liście siedmiu niedziel w 2023 roku, w które handel jest dozwolony bez żadnych ograniczeń.

W niedzielę 17 grudnia zakupy zrobimy więc bez ograniczeń – miejscowych i godzinowych, bez konieczności sprawdzenia czy to jest niedziela handlowa czy nie.

Niedziela handlowa 17 grudnia: gdzie najlepiej zrobić zakupy

Ponieważ to ostatnia niedziela poprzedzająca wigilię i święta Bożego Narodzenia, handlowcy przygotowali specjalne oferty promocyjne, chcąc przyciągnąć klientów. Wiadomo, że w tym czasie robimy duże zakupy, cała sztuka więc sprowadza się, by przyciągnąć klienta do sklepu – przychodzą po artykuły z atrakcyjnej cenowo promocji, uzupełni swój kosz zakupowy o wszelkie inne. Ze względu na tłok panujący tego dnia w sklepach i kolejki do kasy – według badań zakupy na ostatni przedświąteczny weekend duże zakupy zaplanowało ponad 80 proc. Polaków – mało kto rozkładał będzie zakupy podstawowych artykułów na wigilijny i świąteczny stół na dwa sklepy.

Dodatkowo przecież mamy w planach zakup prezentów, choinek i ozdób świątecznych, czy ostatnich artykułów chemii gospodarczej niezbędnych do sfinalizowania przedświątecznych porządków.

Niedziele handlowe 2023-2024, co dalej

Wiadomo już definitywnie, że w niedzielę wigilijną – 24 grudnia sklepy będą zamknięte bowiem obowiązuje zakaz handlu. Pierwotnie niedziela 24 grudnia miała być ostatnią niedzielą handlową w tym roku. Ostatecznie jednak nowy Sejm zdążył uchwalić ustawę, a prezydent ją podpisać, która handel niedzielny „przeniosła” z 24 na 10 grudnia.

Także ostatnia niedziela roku – 31 grudnia jest niedzielą z zakazem handlu. Zakazem handlu przywitają nas także kolejne niedziele stycznia. Dopiero bowiem niedziela 28 stycznia jest pierwszą niedzielą handlową w 2024 roku.

Poza nią handlowymi będą:

  • 24 marca
  • 28 kwietnia
  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia.

Jak łatwo policzyć, to znów tylko siedem niedziel z 52. Co prawda wszystko może się jeszcze zmienić, bo partie koalicji, która ma większość w Sejmie a teraz stworzyła nowy rząd, zapowiadają odejście od zakazu handlu w niedzielę, ale w praktyce nie będzie to takie proste.

Takiej ustawy prawdopodobnie nie podpisze prezydent, a dla odrzucenia wata prezydenckiego nowa większość sejmowa ma za mało głosów.   ([email protected]) fot. OleksandrPidvalnyi/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu