Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
21/01/2024 - 06:40

21 stycznia – czy to jest niedziela handlowa. Co z niedzielami handlowymi w 2024 r., są zmiany?

Dużych zakupów nie ma co odkładać na niedzielę – przynajmniej najbliższą, bo handlowa jest dopiero 28 stycznia. W ogóle niedziel handlowych jest w całym 2024 roku tylko 7, podobnie jak rok wcześniej.

W czasie kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zapowiadała po objęciu władzy rezygnację z zakazu handlu w niedzielę. Jednak inni udziałowcy Koalicji 15 Października nie są już takimi zwolennikami wszystkich niedziel handlowych. Obecnie więc wszystko zostało jak było, a czy coś się zmieni, odpowiedzi nie ma.

Niedziela 21 stycznia: jakie sklepy otwarte

Najbliższa niedziela – 21 stycznia jest objęta zakazem handlu, podobnie jak dwie pierwsze niedziele stycznia 2024 roku. Dopiero kolejna, 28 stycznia jest pierwszą w tym roku niedzielą handlową.

W sumie takich będzie siedem. Oto dokładne daty:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

W najbliższą niedzielę, jak w każdą inną niedzielę z zakazem handlu czynne więc będą sklepy prowadzone przez właścicieli ewentualnie wspieranych przez członków rodziny. Są to m.in. mniejsze Żabki, które w sieci korzystają głównie z marki, a co do zasady stanowią własność prowadzącego je kupca. Absolutny zakaz handlu dotyczy sklepów zatrudniających pracowników.

Czynne też będą wyjęte spod listy zakazów sklepy działające na stacjach benzynowych, kwiaciarnie itd. Trudno tam robić jednak duże zakupy ze względu na ograniczony asortyment towarów oraz – a może: przede wszystkim – ze względu na wyższe niż w dyskontach i innych dużych sklepach, ceny artykułów,

Kiedy wszystkie niedziele będą znów handlowe

Na radykalne zmiany nie zanosi się – ani w 2024 r., ani w latach następnych. Składa się na to wiele przyczyn. Pierwsza, to brak zgody wśród koalicjantów co do zasadności likwidacji zakazu handlu w niedzielę.
Jednak gdyby nawet koalicjanci porozumieli się i byli za takim rozwiązaniem, realność jego wdrożenia jest wątpliwa. Niemal na 100 procent ustawa spotka się z wetem prezydenta. Z kolei rządząca opcja, nawet przy pełnej dyscyplinie partyjnej, nie ma dostatecznie dużo głosów w Sejmie, by takie weto odrzucić.

Kluczowa jednak zdaje się wola samych konsumentów. Z upływem czasu zwolennicy handlu we wszystkie niedzielę przechodzą do mniejszości. Według najnowszego, już tegorocznego badania przeprowadzonego na Panelu Badawczym ARIADNA przez Research Partner już ponad połowa Polaków jest przeciwko zmianom w przepisach o zakazie handlu w niedzielę, a tylko 37 proc. chce zmian.

Handlu w niedzielę chcą przy tym głównie osoby starsze, natomiast młodzi zdecydowanie opowiadają się za utrzymaniem stanu obecnego. To oznacza, że trend zwolenników handlu w niedzielę z wielu punktów widzenia stał się schyłkowy.   ([email protected]) fot. 46173/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu