Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
08/05/2018 - 08:20

300 plus nie dla każdego dziecka? A miało być tak pięknie

Po tym, jak gruchnęła wieść, że wszystkie dzieci idące do szkoły we wrześniu dostaną po 300 zł na wyprawkę szkolną, okazało się, że zaproponowany przez PiS program jest dziurawy jak sito, a niektórzy uczniowie będą z niego wykluczeni.

Obietnica, że wszystkie dzieci  dostaną po 300 złotych na wyprawkę szkolną padła podczas konwentu Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze mają trafić do rodzin już w sierpniu. Wypłatą zajmą się ośrodki pomocy społecznej, w oparciu o złożony wcześniej wniosek. Wedle zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego rodzice nie będą musieli w żaden sposób rozliczać się z tego, na co rzeczywiście wydali pieniądze.

Czytaj też Po 500 plus, będzie 300 plus dla każdego dziecka

 Wszystko miało być proste, ale teraz okazuje się, że program jest dziurawy. Jak donosi dziennik "Fakt", na wyprawkę nie załapią się sześciolatki, nawet jeśli idą do zerówek funkcjonujących w szkołach. Mimo że wiele z nich, tak jak ich starsi koledzy, korzysta na zajęciach z książek i przyborów szkolnych, to zgodnie z przepisami sześciolatek nie jest jeszcze uczniem.

Są też niejasności związane z uczniami klas maturalnych techników, w których nauka trwa do dwudziestego . roku życia. Z kolei portal money.pl donosi, że na program 300 plus nie łapią się podopieczni domów dziecka. W tej sprawie u Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej,  interweniował Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.  

Jak na razie Ministerstwo Edukacji nie przedstawiło jeszcze żadnego dokumentu, z którego jednoznacznie wynikają zasady wypłaty pieniędzy, jednak ekonomiści już liczą, ile będzie kosztowała budżet państwa realizacja obietnic.  

Czytaj też Przez program 500 plus kobiety uciekają z rynku pracy?

Skoro w roku szkolnym 2016/2017 w naszym kraju mieliśmy prawie 5 milionów uczniów, to po przemnożeniu tej liczby przez 300 zł, otrzymamy łączną kwotę w granicach 1 mld 485 mln zł. Do tego koszty obsługi programu, wiec rocznie z budżetu trzeba będzie wyasygnować co najmniej 1,5 mld zł - pisze money.pl.Dla porównania – roczny koszt programu Rodzina 500 pus to około 24 mld zł.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu