Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
27/08/2022 - 13:20

Ale jazda! Tunel na zakopiance już gotowy. Co z budową tunelu pod Justem? [WIDEO]

Strzelały korki od szampana kiedy blisko trzy lata temu specjaliści skończyli drążyć pierwszą nitkę dwukomorowego tunelu pod Małym Luboniem na zakopiance. Teraz tunel jest prawie gotowy. Zakończyły się prace budowlane i rozpoczęły się testy wszystkich systemów, w tym alarmowych. W czwartym kwartale tego roku pojadą tamtędy auta. Wspaniale. I tylko w Nowym Sączu znowu możemy zazgrzytać zębami. Też czekamy na tunel pod Justem, który mógłby być częścią nowej drogi do Brzeska. Nie mamy ani tunelu, ani drogi.

Jego budowa zaczęła się  wiosną pięć lat temu. Tunel pod Luboniem Małym to ostatni element nowej zakopianki na odcinku Lubień-Rabka. Teraz inwestycja jest już na finiszu.

- Wszystkie prace budowlane w tunelu dobiegły już końca – mówi Iwona Mikrut z biura prasowego krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Gotowe jest  też centrum zarządzania tunelem.  

Jak dodaje rzeczniczka,  od początku lipca trwa rozruch i sprawdzania systemów bezpieczeństwa. - Chodzi o system  łączności i monitoringu radiowego, systemów oddymiania, detekcji i sygnalizacji pożaru, układu sterowania urządzeniami zainstalowanymi w tunelu, a także oświetlenia wewnątrz tunelu, ewakuacyjnego i orientacyjnego oraz wentylacji. Odbiory urządzeń rozpoczną się pod koniec sierpnia – wyjaśnia Mikrut.  

Potem jeszcze w połowie września w tunelu przeprowadzone zostaną ćwiczenia służb ratunkowych. Pierwsze auta pojadą tamtędy  w czwartym kwartale tego roku 2022 roku. - Równoległe toczą się prace budowlane na kolejny odcinku nowej zakopianki – z Rdzawki do Nowego Targu. Tam przewidywany termin zakończenia prac to połowa 2024 roku – dodaje rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji.

Wspaniale, że w Małopolsce mamy nowy tunel i nową drogę. I tylko w Nowym Sączu znowu możemy  zazgrzytać zębami. Też moglibyśmy mieć przeprawę pod Justem jako część nowej drogi do Brzeska. Nie mamy ani tunelu, ani szybkiego połączenia z autostradą A4. 

czytaj też Rozdwojenie jaźni w Nowym Sączu. Mieszkańcy miasta to nieszczęśliwi optymiści  

Czekamy, liczymy lata i tragiczne wypadki na tej trasie. Najpierw było pięć wariantów, po protestach mieszkańców i samorządowców, którzy przebiegu trasy nie akceptowali, zrobiło się z tego dwadzieścia sześć wariantów. Potem znowu było  pięć. I szósty, z dwoma tunelami który był kompromisem między gminami, na terenie których trasa ma być budowana.

Pod koniec ubiegłego roku został obwieszczony przełom. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wreszcie złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji.  Pod uwagę brane są trzy propozycje wytyczenia nowej trasy.

Przebieg wariantu A czyli samorządowego, tego z  tunelami w rozmowie z „Sądeczaninem” opisywał wójt Iwkowej Bogusław Kamiński. - Zacznijmy od zjazdu z autostrady w Brzesku. Stamtąd droga pobiegnie między miejscowością Uszew a gminą Wiśnicz, dalej pomiędzy Gnojnikiem a gminą Lipnica Murowana. Potem ma być zbudowany tunel pod górę Bukowiec, następnie trasa poprowadzi pomiędzy gminami Iwkowa, Czchów i Lipnica Murowana. Wchodzi w obszar mniej zamieszkały pomiędzy Iwkową a Czchowem, potem biegnie na Wytrzyszczkę.

czytaj też Złe wieści. Na sądeckim rynku pracy stało się coś, czego nie było tutaj od lat

- Dalej – opisuje Kamiński - wychodzi koło zamku w Tropsztynie, potem biegnie wzdłuż rzeki Łososina, dalej skręca w lewo, prowadzi tunelem pod Justem, wzdłuż brzegu Jeziora Rożnowskiego, mostem na Dunajcu w Kurowie,  wzdłuż rzeki, aż do kolejnego,  mostu na Dunajcu, który trzeba będzie wybudować na wysokości kamieniołomu, do gminy Chełmiec.

Tak wygląda to na przygotowanej przez samorządowców mapie. kliknij powiększenie

czytaj też Postawili to migiem. W pół roku wyrosła ta wielka przeszklona budowla [ZDJĘCIA]  

Jest jeszcze wariant C, uznany za optymalny przez Generalną Dyrekcję  oraz wariant F, który razem z wariantem A  wskazano jako alternatywne. Mapy tras można zobaczyć TUTAJ.

Jakie mamy szansę na budowę  sądeczanki z dwoma tunelami? Czytaj dalej na następnej stronie. Kliknij TUTAJ

Tunel pod Luboniem Małym na Zakopiance jest już gotowy
Na razie trwa rozruch i sprawdzania systemów bezpieczeństwa


Dziękujemy za przesłanie błędu