Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
20/02/2020 - 12:40

Ale wymyślili biznes. Przekręcają ludzi na telefony w internetowym sklepie

Czy to sprzedaż, czy to najem… pogubili się w tym klienci sklepów internetowych oferujących między innymi telefony komórkowe. Wszystko przez niejasne umowy na które poskarżyli się w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Komórki na wynajem… dziwny biznes?

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają skargi na działające na polskim rynku sklepy internetowe z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które oferują elektronikę. Chodzi o stosowanie niedozwolonych postanowień umowy, która może wprowadzać w błąd. Nie wiadomo, czy to sprzedaż czy wynajem sprzętu. Dotyczy to… telefonów komórkowych.

– Uważajmy na podmioty, które wynajmują sprzęt zamiast zawierać z nami umowę jego sprzedaży. Przeanalizujemy regulaminy i zasady działania takich sklepów– mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, który wyjaśnia, że w przypadku najmu konsument stanie się właścicielem telefonu dopiero wtedy, gdy zdecyduje się go wykupić.

- Problemy może powodować to, że nie wiadomo jak zachowa się firma wynajmująca, gdy sprzęt zostanie uszkodzony lub skradziony – dodaje  Chróstny.

Urząd radzi, aby konsumenci dokładnie zapoznali się z regulaminem przed złożeniem zamówienia i uważnie przeczytali informacje pojawiające się podczas zakupu.

Naszą uwagę powinny wzbudzić informacje o tym, że konsument staje się np. „najemcą” telefonu lub płaci „czynsz”, a nie uiszcza cenę zakupu – radzi prezes UOKiK. 

Warto pamiętać, że kiedy  mamy tego rodzaju kłopoty możemy liczyć na bezpłatną pomoc rzeczników konsumentów, organizacji konsumenckich oraz Inspekcji Handlowych.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu