Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/04/2021 - 10:30

Amfiteatr, tężnie czy pole dla kamperów? Na to Piwniczna-Zdrój ma pieniądze

Około 3,5 miliona złotych gmina Piwniczna-Zdrój otrzymała właśnie z tarczy antykryzysowej dla gmin górskich. Zgodnie z założeniami rządu środki te powinny zostać wydane na inwestycje turystyczne. Lokalni przedstawiciele branży już nawet przedstawili swoje pomysły.

Amfiteatr, tężnie czy pole dla kamperów? Na co Piwniczna-Zdrój wyda tarczę?

O tym, że gmina Piwniczna-Zdrój żyje z turystyki nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć. Tłumaczenia nie wymaga też to, jak tutejsza branża odczuwa skutki kolejnych ograniczeń sanitarnych związanych z COVID-19. Dlatego wspomniane 3,5 mln zł to dla wszystkich ogromny powód do radości.

Im lepsza, bardziej konkurencyjna oferta m.in. infrastrukturalna tym większe szanse na to, że może nie dziś, nie jutro, ale kryzys w końcu uda się zażegnać. Dlatego wszyscy przedsiębiorcy niecierpliwie czekają na decyzje władz gminy, jakie konkretnie projekty zostaną dzięki tarczy zrealizowane. Ba, na popularnym profilu Turystyka w Dolinie Popradu pojawiły się nawet bardzo konkretne propozycje.

Zobacz też: Nie melex, nie bus tylko droga dla wybranych kierowców. Plan na Obidzę

- Mamy nadzieję że te pieniądze zostaną ukierunkowane właśnie na rozwój. Jest wiele potrzeb ale może którąś z nich uda się zrealizować, nie możemy wiecznie szczycić się tylko szlakami i ścieżkami rowerowymi. Na ścieżki rowerowe są inne projekty. Teraz pilnie potrzebujemy czegoś co przyciągnie turystów – brzmi wstęp wpisu.
Jak wyglądają same propozycje? Pierwsza to tężnie solankowe w części zdrojowej „zamiast niewypału zwanego amfiteatrem”. Dalej baseny z wodą mineralną na Radwanowie, a tej tu nie brakuje i według pomysłodawców należy je wykorzystać i np. podgrzać za pomocą solarów lub fotowoltaiki. Kolejna propozycja dotyczy Nakła, gdzie powinna powstać scena z prawdziwego zdarzenia scenę  na Nakle. Wtedy można by tu organizować masowe imprezy np. dni Piwnicznej, Święto Dzieci Gór czy koncerty lokalnych zespołów regionalnych.

Wśród propozycji wymieniony jest też parking w okolicach pomnika Kurierów na Suchej Dolinie, który da podwaliny do odtworzenia wyciągu krzesełkowego, który tu kiedyś funkcjonował. Jest też mowa o utworzeniu pola namiotowego/kampingowego na Radwanowie w oparciu o zaplecze z boiskami i sanitariatami.

- P.S. centrum nadal czeka na parking który odciąży rynek, bo zgrozą jest wykorzystywanie chodników jako miejsc parkingowych. Jest jeszcze wiele innych planów które można by zrealizować ale od czegoś trzeba zacząć by wreszcie ściągnąć więcej turystów, zapełnić miejsca hotelowe itd. Dzięki takiej działalności gmina zyska podatki i będą finanse na drogi , chodniki itd. – argumentują przedsiębiorcy.

Zobacz też: Szklany most. To może być „gwiazda Nakła” w Piwnicznej-Zdroju [ZDJĘCIA]

Warto zaznaczyć, że o kilku z tych projektów mowa jest już od dawna. Burmistrz Dariusz Chorużyk już na etapie budowania centrum rowerowo rekreacyjnego na Nakle wspominał o planach przeniesienia tutaj amfiteatru, który dziś stoi zaraz obok Pijalni Artystycznej a jego stan techniczny już od dawna woła o pomstę do nieba. Przeniesienie amfiteatru na Nakło byłoby nawiązaniem do przedwojennej historii Piwnicznej-Zdroju – wtedy scena plenerowa funkcjonowała właśnie na Nakle. Tu też burmistrz docelowo – w oparciu o rozbudowę pola namiotowego bliżej mostu – chciał utworzyć wspominane centrum dla kamperów.

Co do budowy basenów z wodą mineralną – to przedsięwzięcie na pewno kosztowałoby więcej niż 3,5 mln, ale być może z tych środków udałoby się zlecić chociaż przygotowanie projektu, który potem można by było wykorzystać przy aplikowaniu do kolejnych projektów. Jeśli chodzi o parkingi – nie ulega wątpliwości, że takie, szczególnie w okolicy rynku, są potrzebne już od wielu lat. Tężnie rzeczywiście można by było wybudować za o wiele mniejsze pieniądze a lokalizacja w części zdrojowej jest ze wszech miar uzasadniona.

Co na to sam burmistrz? Do tematu wrócimy w osobnej rozmowie z włodarzem gminy. A już dziś czekamy na Wasze opinie: która z tych propozycji powinna być zrealizowana w pierwszej kolejności? ([email protected] Fot.: ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu