Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/01/2020 - 09:40

Antybiotyki dla zwierząt hodowanych na mięso idą w Polsce jak woda

Fitness, jogging i do tego żywność dobrej jakości. Polacy coraz częściej stawiają na zdrowie i dobrą kondycję. O ile mogą mieć wpływ na fizyczną tężyznę, o tyle na to, co kupują w sklepie już niekoniecznie. Ostatnio alarm podniosła Europejska Agencja Leków. Jesteśmy czwartym w kolejności krajem na naszym kontynencie, w którym sprzedaje się najwięcej antybiotyków dla zwierząt.

Europejska Agencja Leków wzięła pod lupę sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010-2017. Jak pisze portal wp.pl wyniki są całkiem dobre dla Europy, ale Polska wypada fatalnie. W ciągu zaledwie ostatnich kilku lat sprzedaż antybiotyków poszybowała w górę aż o 30 procent.

Czytaj też Stres i wypalenie zawodowe po sądecku. Epidemia, na którą będzie można brać L4 

Opracowanie powstało na podstawie danych z trzydziestu jeden krajów. Najmniej specyfików dla zwierząt sprzedaje się w Norwegii (zaledwie 3 mg na 1 kg masy ciała) i Islandii (4,6 mg na 1 kg). Najwięcej na Cyprze (453 mg na 1kg). Na czarnej liście są też Włochy, Hiszpania i Węgry. Z analizy danych z 2017 roku wynika, że Polska znajduje się tuż za niechlubnym podium, bo na czwartym miejscu.

Co na to Główny Inspektor Weterynarii?  W wypowiedzi dla wp.pl wyjaśnia, że podjęto już działania, które mają ograniczyć zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Inspektorat dodaje, że producenci mięsa mogą stosować produkty lecznicze u zwierząt tylko i wyłącznie wtedy, gdy leki są zalecone przez lekarza weterynarii, ściśle według jego wskazań.

Czytaj też Czy to się może udać. Chcą zakazać palenia węglem w uzdrowiskach Sądecczyzny 

- Lekarz weterynarii, leczący chore stado, zobowiązany jest każdorazowo do pozostawienia w gospodarstwie dokumentacji leczenia zwierząt. Hodowca potwierdza własnoręcznym podpisem przyjęcie do wiadomości zasad stosowania produktu leczniczego weterynaryjnego oraz zobowiązuje się do zachowania okresu karencji, od ostatniego dnia podania leku. Samodzielne stosowanie antybiotyków oraz nielegalny ich zakup jest karalny - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

[email protected] fot, jm






Dziękujemy za przesłanie błędu