Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/01/2020 - 14:50

Awaryjność instalacji fotowoltaicznych. Czy panele to dobre wyjście?

Świadomość ekologiczna rośnie. Nie tylko duże korporacje, ale także lokalne przedsiębiorstwa, czy w końcu mieszkańcy gospodarstw domowych, dostrzegli potencjał inwestowania w działania proekologiczne, takie jak na przykład pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii.

Dzięki większej dostępności i uniwersalności całego systemu, panele fotowoltaiczne coraz częściej możemy zaobserwować na dachach polskich domów.
O ile wcześniej bardzo popularnymi rozwiązaniami były farmy wiatrowe, obecnym hitem stała się fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii ze słońca. Dzięki większej dostępności i uniwersalności całego systemu, panele fotowoltaiczne coraz częściej możemy zaobserwować na dachach polskich domów. Boom na fotowoltaikę zawdzięczamy nie tylko niewątpliwym zaletom tego systemu, ale również dofinansowaniom z Unii Europejskiej czy specjalnych programów rządowych. Często jednak wielu potencjalnych inwestorów zadaje sobie pytanie, czy system ten jest trwały i opłacalny. Odpowiedź jest prosta - jak najbardziej?

Jak to działa?

W najprostszym ujęciu systemem fotowoltaicznym nazywamy rozwiązanie, które pozwala na pozyskiwaniu darmowego prądu, wytwarzanego przy pomocy energii słonecznej. Jak to działa? Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które są wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne. Promienie te zamienione są czystą energię. Prąd stały wytworzony przez panele przenosi się dalej do falownika, który zamienia go w prąd zmienny, znany nam z gniazdek elektrycznych.

Dzięki wyższemu napięciu energia pochodząca ze słońca wypiera z domu prąd sieciowy i w pierwszej kolejności zostaje zużyta energia pozyskana z fotowoltaiki. Nadwyżka prądu, której nie wykorzystujemy trafia do sieci elektoenergetycznej, a operator rozlicza się z nami za wytworzoną energię na zasadach net meteringu.

Sieć energetyczna jest więc magazynem energii. W rzadkiej sytuacji, kiedy wykorzystamy cały prąd pozyskany z paneli fotowoltaicznych, niedobór prądu zostaje uzupełniony normalnie, z sieci elektroenergetycznej. Widać więc, że nie jest to zbyt skomplikowana kwestia - zasady są czyste, proste i przejrzyste. Dodatkową korzyścią jest fakt, że montaż takiej formy nie wymaga dokonywania dodatkowych przeróbek instalacji elektrycznej w budynku, a jedynie profesjonalnej firmy, która na go zainstaluje.

Awaryjność paneli fotowoltaicznych

Bardzo często osoby zastanawiające się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, obawiają się o obsługę systemu w przyszłości. Zupełnie niesłusznie! Systemy fotowoltaiczne, z jakimi mamy obecnie do czynienia, zostały zaprojektowane tak, aby zagwarantować działanie przez około 25-35 lat. Długie działanie systemu potwierdzają również okresy gwarancyjne oferowane przez producentów modułów i falowników – standardem jest około 25 lat na moduły, 10 lat na falowniki.

W przypadku systemu prawidłowo zaprojektowanego przez profesjonalną firmę możemy mówić o pełnej bezawaryjności. Wynika to zarówno z dosyć prostej struktury całego systemu, jak i wysokiej jakości wykonania odpowiednich komponentów. Nie mamy również ryzyka przegrzania systemu, co stanowi istotny problem w przypadku kolektorów słonecznych. Kluczową kwestią jest więc wybór profesjonalistów, którzy zamontują nam cały system.

Dzięki profesjonalnej obsłudze montaż instalacji fotowoltaicznej jest kwestią jednego dnia. Jest to więc krótki okres czasu, dzięki któremu przez długie lata możemy cieszyć się własną mini elektrownią! Pamiętajmy więc, aby korzystać wyłącznie z oferty doświadczonych, rzetelnych firm, mogących się pochwalić konkretnymi realizacjami i referencjami. Jedną z firm, która oferuje tego typu sprawdzone usługi, jest Strefa Energii, działająca od wielu lat na rynku odnawialnych źródeł energii.

Minielektrownia inwestycją przyszłości

Panele fotowoltaiczne dają nieograniczone możliwości w zakresie samodzielnej produkcji własnej energii elektrycznej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna skutkuje znacznym ograniczeniem kosztów dla domowego budżetu. Kolejnym plusem, na który zwracają uwagę zwolennicy naturalnych źródeł energii jest uniezależnienie się od cen prądu. Inwestując w fotowoltaikę nie tylko dbamy o środowisko, ale również o własny, domowy budżet! 

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu