Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
22/03/2019 - 14:20

Barciczanie: puśćcie sobie tranzyt przez Wawel! Gorąco o DK 87

21 marca mieszkańcy Barcic w gminie Stary Sącz mogli podyskutować z projektantami i administratorem drogi krajowej DK 87, która ma zostać zmodernizowana do 2022 roku. Atmosfera była wyjątkowo gorąca, bo barciczanie boją się, że przez ich wieś zostanie puszczony tranzyt pojazdów ciężarowych na Słowację. Ile w tym prawdy?

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: jaka powinna być DK 87 na wysokości Młodowa? Uwagi mieszkańców

Jak wyjaśniał Bartosz Wojcieszak – reprezentujący Biuro Projektowe z Wrocławia, które ma za zadanie wykonać projekt przebudowy obecnego korytarza DK 87 na odcinku przebiegającym przez Barcice, są trzy warianty przedsięwzięcia. We wszystkich szerokość drogi, jezdni i chodników zostanie ujednolicona a dwa feralne, nienormatywne zakręty zostaną zlikwidowane w oparciu o nową nitkę drogi wykonaną na nasypie.

Czym zatem projekty się różnią? Jeden zakłada budowę rond na skrzyżowaniu na rozjeździe na Wolę Krogulecką i na rozjeździe na Przysietnicę, drugi – budowę ronda jedynie w Barcicach a na drodze na Przysietnicę skrzyżowania, trzeci powstanie tylko tradycyjnych skrzyżowań. Przy czym projektanci od razu uprzedzają, że rondo na drodze do Przysietnicy nie jest dobrym pomysłem. Szczegóły w materiale filmowym.

Zobacz też: Wójt Rytra bije na alarm: nowa droga bez chodnika odetnie od świata 200 osób!

We wszystkich trzech wariantach przewidziano wycinkę zabytkowej lipy koło kościoła co spotkało się z wyjątkowym oporem barciczan zebranych na spotkaniu. Mieszkańcy przyjęli również sceptycznie plan budowy ronda w centrum Barcic, który zakłada utworzenie dodatkowej, osobnej zatoczki dla autobusów, która obsługiwałaby ruch w obie strony – tu mówili o spalinach i dodatkowych wyburzeniach, które zbyt mocno ingerowałby w turystyczny charakter miejscowości.

Wszyscy, na wieść o zwiększeniu nośności drogi, wyrazili zdecydowany sprzeciw w przekonaniu, że to wstęp, by przez środek Barcic puścić krajówką ruch tranzytowy. Emocji nie wyciszały wcale komentarze, że nic nie wskazuje na to, by Słowacy zgodzili się na ruch tirów na nowym moście w Piwnicznej-Zdroju. – Puśćcie tranzyt przez Wawel! – padały uwagi w stronę przedstawicieli GDDKiA z Krakowa. – Nasza miejscowość w ciągu pięciu lat będzie całkowicie rozjeżdżona – przedstawiali swoje obawy mieszkańcy.

Konkluzja była jedna – obok trzech wariantów przebudowy obecnej nitki DK 87 drogowcy powinni jeszcze przygotować projekt obwodnicy, której powstanie planowano za burmistrzowania Mariana Cyconia. Jak na temat zapatruje się dzisiejszy burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek? O tym w osobnym materiale.

Zobacz też: Stary Sącz: DK 87 na bogato – estakada, nasyp, dwa ronda i inne cuda

Najważniejsze jest to, że mieszkańcy nie muszą obawiać się – poza jednym wyjątkiem – wyburzeń. A odpowiedzi na wszystkie ich uwagi w ankietach, o których złożenie zostali poproszeni przez Magdalenę Karolak, naczelnik Wydziału Dokumentacji GDDKiA w Krakowie w terminie do 31 marca - znajdą się w specjalnym raporcie, który zostanie publicznie zaprezentowany.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof Stachura Fot.: ES

Barciczanie: puśćcie tranzyt przez Wawel! Gorąco na spotkaniu w sprawie DK 87
Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu