Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
12/04/2024 - 06:30

Będą korzystniejsze zasady ustalania stażu pracy. Od kiedy i kto na nich zyska

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała rewolucyjne zmiany w zasadach ustalania stażu pracy.

Obecnie, poza okresem nauki, do stażu pracy zaliczane są wyłącznie okresy pracy na podstawie umowy o pracę – etatu, uregulowaną w Kodeksie pracy.

Staż pracy według nowych zasad: jak skorzystają osoby na zleceniu

Gdy więc ktoś po przepracowaniu nawet kilkunastu lat na umowach cywilnych uzyskuje w końcu etat, pod względem stażu pracy zaczyna od zera, jak praktykant. Ma to wpływ na przykład na wymiar urlopu czy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ich długość jest w kodeksie pracy uzależniona właśnie od stażu pracy.

Podobnie jest z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą – ich okres aktywności w tej formie obecnie także nie jest i uwzględniany w stażu pracy i ma podobne skutki jak w przypadku wspomnianych już osób zatrudnianych na podstawie umowy zlecenia czy innej umowy cywilnej.

Wszystko to ma się zmienić wkrótce, za sprawą nowelizacji przepisów szykowanej w resorcie pracy.

Czy nowy staż pracy podwyższy staż ubezpieczeniowy dla emerytur

Zmiany w zasadach ustalania stażu pracy będą miały także ogromne znaczenie dla przepisów emerytalnych. Obecnie nawet jeśli osoby zatrudnione na umowach cywilnych lub prowadzące działalność gospodarczą płacą składki na ubezpieczenie emerytalne, to przez niewliczanie okresów składkowych z tego tytułu do stażu pracy nie są one też uwzględniane w okresie 20 lat stażu dla kobiet i 25 lat stażu dla mężczyzn, które są warunkiem zagwarantowania sobie emerytury w minimalnej wysokości.

Obecne zasady w znacznej części więc sprawiają, że rośnie grono osób pobierających emerytury poniżej emerytura minimalnej – często w wysokości nawet kilku złotych czy wręcz w groszy.

Choć korzystniejsze warunki ustalania stażu pracy całkowicie tego zjawiska nie wyeliminują, to jednak zlikwidują ewidentnie dyskryminację w gronie tych którzy płacą składki emerytalne – część z nich bowiem uzyskuje prawo do minimalnej emerytury, a część mając zgromadzone kapitały w porównywalnej wysokości z takiej gwarancji skorzystać nie może.

Według wstępnych wyliczeń resortu pracy na zmianach dotyczących sposobu ustalania stażu pracy skorzysta około 5 mln zarobkujących Polaków.   [email protected]) fot. SnapwireSnaps/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu