Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
04/12/2023 - 11:15

Będą podwyżki emerytur w 2024 roku. W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę

Zaczyna się ostatnie odliczanie przed nowym rokiem. Dla niektórych to będzie czas przejścia na emeryturę. Już teraz warto się zastanowić nad terminem złożenia wniosku w tej sprawie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To kluczowa decyzja, od której zależy wysokość emeryckiego uposażenia. Jakie miesiące są optymalne?

Mamy już prawie półmetek grudnia. Ani się obejrzymy, a nastanie nowy rok, w którym niektórzy zdecydują się na odejście na emeryturę. Kiedy podjąć taką decyzję?  Niebagatelny jest  wybór miesiąca.

Czytaj też Nowa benzyna zastąpi od nowego roku popularną E95. Jakie auta będzie można nią zatankować? 

Optymalne są dwa terminy

Na wysokość świadczenia będzie miała wpływ waloryzacja emerytur, która  tradycyjnie zostanie dokonana  w pierwszym dniu marca.  To oznacza, że pierwszym korzystnym terminem na złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o  przyznanie emerytury będzie luty.  

Zgodnie z projektem budżetu na 2024 przygotowanym jeszcze przez stary rząd emerytury mają wzrosnąć o 12,3 procent. Na taki wzrost ma się złożyć średnia inflacja, średni inflacja emerycka czyli wzrost cen detalicznych wyliczany tylko w odniesieniu do gospodarstw domowych emerytów) oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia, wszystko w odniesieniu do 2023 roku. To oznacza, że najniższa emerytura z obecnych 1 588,44 zł brutto wzrosnąć ma do 1 783,82 zł czyli o prawie 200 zł brutto.

Jest jeszcze inny powód. Złożenie wniosku w  lutym sprawi, że świeżo  upieczeni seniorzy  otrzymają dodatkowe pieniądze. Chodzi o trzynastą emeryturę, do której prawo mają wszyscy z prawami emerytalnymi w dniu 31 marca 2024 roku.

Czytaj też ZUS zawiesza wypłatę emerytur. Ten sądny dzień przyniósł grudzień  

Drugi termin też jest dobry

Drugi korzystny termin przypada na lipiec. Tu z kolei  powodem jest przeprowadzana przez ZUS czerwcowa waloryzacja, która wedle szacunków w przyszłym roku ma wynieść około  12 proc. To Pozwoli na otrzymanie wyższej emerytury w porównaniu z tymi, którzy wniosek złożą w maju lub czerwcu.

Ze złożeniem wniosku o emeryturę warto poczekać do lipca z jeszcze jednego powodu. Dla tych, którzy rozpoczną życie na emeryturze to gwarancja, że dostaną czternastki, które mają być wypłacane w sierpniu.  ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu