Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
27/06/2023 - 05:50

Będzie 1125+ dla nauczycieli. To już pewne: w jakiej formie, kto nie dostanie dodatku i kiedy wypłata [aktualizacja]

Rząd przygotował nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok. Przewiduje ona między innymi dodatkowe świadczenia dla nauczycieli. Jednorazowy dodatek, nawet w takiej wysokości, nie rozwiązuje problemów nauczycieli - komentują działacze związkowi. Znane są już wszystkie szczegóły wypłaty świadczenia - także kto go nie dostanie.

Jeszcze w tym roku nauczyciele otrzymają dodatek z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.  Pieniądze będą wypłacane prawdopodobnie w połowie października

Rząd ogłosił już oficjalnie szczegółowe zasady. Nagroda w w wysokości 1 125 zł brutto czyli 900 zł netto zostanie wypłacona dokładnie 14 października wszystkim nauczycielom - z jednym wyjątkiem. Nagrody nie dostaną osoby przebywające na bezpłatnym urlopie w dniach  od 1 do 20 września 2023 r.

Kto dostanie dodatek z okazji jubileuszu KEN

Dodatek w wysokości 1125 zł trafi do nauczycieli zatrudnionych:

  • w szkole lub placówce;
  • w przedszkolu;
  • przy innej formie wychowania przedszkolnego.

Dla nauczycieli większe  wsparcie z funduszu socjalnego

Nauczyciele mają też skorzystać na zmianach, które przy okazji nowelizacji budżetu rząd chce wprowadzić w przepisach o zakładowym funduszu socjalnym. Konkretnie chodzi o możliwość zwiększenia ich o ponad 15 proc.

Pieniądze z tego funduszu są przeznaczane przede wszystkim na dofinansowania do wypoczynku dla pracowników, pożyczki na preferencyjnych warunkach czy zapomogi w trudnych sytuacjach życiowych.

Podstawą do finansowania zakładowych funduszy świadczeń socjalnych i funduszy socjalnych jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w Polsce. Aktualnie punktem odniesienia jest drugie pół-roczne 2019 r. Zmiana tej podstawy naliczania była zamrożona przez ostatnie dwa lata, odpisy na fundusz były więc w tym okresie co roku w takiej samej, niezmiennej wysokości – co przy wzro-ście kosztów w rzeczywistości ograniczało możliwość finansowe funduszy.

Zmiana przepisów sprawia, że od 1 lipca 2023 r. punktem odniesienia do naliczania odpisu, a więc i pełnej puli środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych będzie drugie półroczne 2021 r. To wzrost z 4434,58 zł do 5 104,90 zł, czyli o 15,2%.

Środki te pracodawca przeznacza na działalność socjalną dla pracowników. Korzystają z nich nauczyciele, pracownicy państwowej sfery budżetowej oraz emeryci i renciści ze służb mundurowych.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu