Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
01/03/2019 - 13:05

Będzie 500 plus na pierwsze dziecko. Już wiadomo, kiedy można składać wnioski

Po tym jak podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński obwieścił, że program 500 plus obejmie teraz także i pierwsze dziecko, konkretyzuje się jedna z najważniejszych obietnic lidera partii. Już wiadomo, kiedy można składać wnioski o przyznanie pieniędzy.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalska już poinformowała, że wnioski o przyznanie pieniędzy będzie można składać z początkiem lipca.

Zmiany w programie 500 plus, czyli 500 zł już od pierwszego dziecka obwieścił Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalaska poinformowała, że aby otrzymać świadczenie z programu Rodzina 500 Plus także na pierwsze dziecko, będzie potrzebne złożenie oddzielnego wniosku do urzędu. Rafalska dodała, że wnioski o "500 plus" będzie można składać od 1 lipca.

Przyznawanie świadczenia będzie odbywało się na nowych zasadach. Pieniądze mają ma być przyznawane bez kryterium dochodowego.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł, gdy wychowują w rodzinie dziecko niepełnosprawne. 

Rafalska zaznaczyła przy tym, że nawet osoby, które mocno krytykują "500 Plus", wnioski składają. Minister wyjaśniła, że nie jest przewidywana istotna zmiana co do samego systemu składania wniosków.

Dotychczas wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 Plus" można było składać przez internet, bankowość elektroniczną lub w pobliskim urzędzie. Minister Elżbieta Rafalska zwróciła też uwagę, iż projekt zmian jest propozycją rządową, nie ministerialną. Zapewniła że finansowanie programu "w nowej odsłonie" jest zabezpieczone.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu