Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
03/02/2022 - 15:30

Będzie kaucja w sklepach za szklane i plastikowe butelki. Na jakiej zasadzie?

Są zmorą lasów, górskich szlaków, brzegów rzek…. Plastikowe butelki i te szklane, zalegają wszędzie, także na wysypiskach. Co zrobić, abyśmy przestali tonąć w butelkowych śmieciach? Lekarstwem na ten problem ma być wprowadzenie systemu kaucyjnego, który pozwoli zwracać opakowania z tworzyw sztucznych bez konieczności okazywania paragonu. Regulująca takie rozwiązanie ustawa miałaby wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Projekt ustawy właśnie trafił do konsultacji społecznych. Jak poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister resortu klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, systemem kaucyjnym zostaną objęte  jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do trzech litrów oraz opakowania szklane po napojach o pojemności do 1,5 litra.

Celem projektu jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców – wyjaśniał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który tłumaczy, że system kaucyjny będzie "bezparagonowy".

Zwrot opakowania nie będzie wymagał okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Z kolei nieodebrana kaucja, zostanie przekazana producentom z przeznaczeniem do wykorzystania wyłącznie na funkcjonowanie systemu – tłumaczył wiceminister.

Projekt ustawy przewiduje, że w ramach systemu kaucyjnego wprowadzający napoje w opakowaniach będą zobowiązani do finansowania selektywnego zbierania opakowań oraz ich odbioru i transportu do producenta lub zakładu przetwarzania. Ponadto producenci będą musieli osiągnąć określone poziomy selektywnego zbierania opakowań. W przypadku niespełnienia tego kryterium będą musieli zapłacić opłatę produktową.

Puste butelki objęte systemem kaucyjnym będą musiały odbierać wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów. "Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności" - wskazano w uzasadnieniu. Do pobierania kaucji będą zobowiązane wszystkie sklepy. Jej wysokość mają ustalać przedsiębiorcy.

Przepisy miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego, ale wprowadzający do obrotu opakowania zostaną zobowiązani do utworzenia systemu nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy, czyli najpóźniej do końca 2024 r. ([email protected]) fot.jm

Będzie w sklepach kaucja za szklane i plastikowe butelki. Na jakiej zasadzie?




Fot. Jagienka.Michalik






Dziękujemy za przesłanie błędu