Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/07/2014 - 11:00

Będzie łatwiej gminom poszkodowanym w majowych nawałnicach

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedłożyło rządowi projekt rozporządzenia w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w maju 2014 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.
Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania powodzi, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, osunięć ziemi lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w maju 2014 r., określa załącznik do rozporządzenia.
 
Jednostki administracyjne wskazane w załączniku do projektowanego rozporządzenia zgłosili właściwi terytorialnie wojewodowie na podstawie danych przekazanych przez poszkodowane gminy.

Wojewodowie dolnośląski, lubelski, małopolski, mazowiecki, opolski, podkarpacki, podlaski, pomorski, śląski i świętokrzyski wystąpili o wskazanie w załączniku do projektowanego rozporządzenia 271 gmin poszkodowanych. Małopolska zgłosiła 138 gmin.

Rozporządzenie nie uwzględnia gmin, na terenie których wystąpiły szkody inne niż w obiektach budowlanych. Jednocześnie, znaczny odsetek zgłoszeń wojewodów obejmuje gminy, na terenie których wystąpiły szkody głównie w wałach przeciwpowodziowych, innych urządzeniach melioracji wodnej podstawowej i szczegółowej oraz w korytach rzek.

Projektowane rozporządzenie umożliwi podmiotom, których obiekty budowlane zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioł, skorzystanie z uproszczonych procedur postępowania przed organami administracji architektoniczno - budowlanej przewidzianych w ustawie.

Wejście w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia, uzasadnione jest szczególną sytuacją gmin dotkniętych skutkami działania żywiołu oraz koniecznością szybkiego usunięcia szkód w obiektach budowlanych znajdujących się na terenach jednostek administracyjnych określonych w załączniku do wymienionego aktu.

Z Sądecczyzny zostały zgłoszone: Biecz, Bobowa, Chełmiec, Dobra, Gorlice miasto i gmina, Gródek nad Dunajcem, Grybów miasto i gmina, Jodłownik, Kamienica, Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica- Zdrój, Laskowa, Limanowa miasto i gmina, Lipinki, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Łukowica, Łużna, Moszczenica, Mszana Dolna miasto i gmina, Muszyna, Nawojowa, Niedźwiedź, Nowy Sącz, Piwniczna-Zdrój, Podegrodzie, Ropa, Rytro, Sękowa, Słopnice, Stary Sącz, Tymbark, Uście Gorlickie.

Rozporządzenie zostanie przyjęte prawdopodobnie na dzisiejszym (8.07) posiedzeniu Rządu.

(jg) Źródło: wnp.pl, fot. arch.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu