Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
22/03/2023 - 15:55

Będzie wyższy ryczałt za wczasy pod gruszą? Rząd obiecał korzystniejsze zasady naliczania funduszu socjalnego

Wkrótce można się spodziewać korzystnych dla pracowników zmian w zasadach tworzenia i korzystania z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że związkowcy z NSZZ „Solidarność” dogadali się w tej sprawie z rządem. Choć szczegóły nie zostały upublicznione, praktycznie pewne jest, że fundusz socjalny wzrośnie.

Co ważne, by te korzystne zmiany faktycznie nastąpiły, nawet nie trzeba specjalnie nowelizować ustawy – w warunkach wysokiej inflacji oraz rosnących płac wystarczy tylko „przesunąć” do przodu okres, z którego płaca jest brana za podstawę naliczania wpłat pracodawców na fundusz socjalny. Można więc być niemal pewnym, że świadczenia, w tym zwrot za wczasy pod gruszą, wzrosną

Wyższy odpis podstawowy to wyższe świadczenia dla pracowników

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, fundusz ten tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, którym jest 37,5 proc. tak zwanej średniej krajowej na każdego pracownika. Kluczowy jest przy tym okres z jakiego średnia krajowa jest brana pod uwagę. Wystarczyłoby bowiem, by za podstawę było brane takie wynagrodzenie za drugą połowę 2022 r.  (aktualnie brany jest pod uwagę rok 2021), by ten odpis podstawowy był dużo wyższy.

Natomiast przy wysokiej inflacji i szybkim wzroście płac mógłby być np. ustalany na cały rok, ale waloryzowany wraz z podaniem przez GUS bardziej aktualnych danych co do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (tzw. średniej krajowej).

Wyższe odpisy to oczywiście większa kwota do dyspozycji w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W tym na jedną z najbardziej jego popularną formę dofinansowania dla pracowników, jaką jest ryczałt na wczasy pod gruszą.

Komu przysługuje ryczałt na wczasy pod gruszą, ile wynosi

Co do zasady ryczałt taki przysługuje każdemu pracownikowi, który przebywał na urlopie co najmniej przez dwa tygodnie – niezależnie od terminu i złoży wniosek o wczasy pod gruszą. Nawet jeśli korzysta się z dwutygodniowego urlopu częściej niż raz, za wczasy pod gruszą można dostać dofinansowanie tylko raz w roku. Dodatkowo wystarczy sam fakt złożenia wniosku o 14-dniowy urlop – można go spędzić w domu nigdzie nie wyjeżdżając, a pieniądze z funduszu socjalnego i tak się należą.


Poza tym pieniądze za wczasy pod gruszą przysługują tylko osobom, które są zatrudnione na etacie.
Jeśli ryczałt ten nie przekracza 390 zł, jest zwolniony z podatku. Natomiast niezależnie od wysokości nie podlega obowiązkowym składkom na ZUS.

I to już wszystko co reguluje ustawa. Pozostałe zasady powinny być ustalone w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Co do zasady powinien on być tak zredagowany, by wynikało z niego, że wysokość ryczałtu za wczasy pod gruszą nie jest dla wszystkich pracowników jednakowa, ale zróżnicowana.

Oznacza to, że regulamin powinien stopniować wysokość świadczenia, uwzględniając sytuację dochodową pracowników: a więc wyższy dla najniżej uposażonych i z dużą rodziną, odpowiednio niższy dla osób o wyższych dochodach w rodzinie.

Co ważne, zwrot za wczasy pod gruszą można otrzymać też na dzieci wyjeżdżające na kolonie czy obozy oraz na małżonka. Także pobyt w sanatorium uprawnia do starań o dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą. ([email protected]) fot.pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu