Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
03/04/2024 - 08:25

Betonowe pale i gigantyczne gwoździe. Naprawiają masakrę jak po trzęsieniu ziemi [ZDJĘCIA]

Ogromne betonowe pale i gigantyczne gwoździe o długości szesnastu metrów wbijane pionowo w grunt na krawędzi, połączone potem zbrojeniem i zalane betonem, to tylko cześć skomplikowanej konstrukcji, jaka zabezpieczy osuwiskowy koszmar, który blisko rok temu zmasakrował odcinek krajowej drogi nr 28 w Kasinie Wielkiej. Zamknięta dla ruchu jezdnia wyglądała jak po trzęsieniu ziemi. Teraz za naprawianie tej katastrofy zabrali się specjaliści.

Ta katastrofa zaczęła się blisko rok temu

To właśnie wtedy pojawiły się szczeliny i pęknięcia na drodze krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej. Początkowo miały od dziesięciu do dwudziestu centymetrów szerokości i długość do piętnastu metrów. Występowały na odcinku blisko pięćdziesięciu metrów.

Najpierw zapadła decyzja o zwężeniu jezdni do jednego pasa i wprowadzeniu ruch wahadłowy po południowej stronie drogi, tak, aby samochody nie jeździły bezpośrednio przy skarpie. Jednak po przeprowadzeniu kontroli na terenie osuwiska przez wojewódzki inspektorat budowlany, nakazano natychmiastowe zamknięcie trasy. Specjaliści uznali, że istnieje zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ryzyko dalszego powiększania się osuwiska. Trasa została zamknięta i wytyczono awaryjny objazd.

Czytaj też Zapowiedzi stały się faktem. Tyle trzeba zapłacić za przejazd autostradą A4 

Jak po trzęsieniu ziemi

- Czas pokazał, że decyzja była słuszna i uzasadniona. Osuwisko, było cały czas aktywne i pracowało – mówi Kacper Michna z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Szczeliny i pęknięcia pogłębiały się i objęły zasięgiem prawie sto metrów jezdni. Skala zmian, związanych z liczbą pęknięć i przemieszczeniem się jezdni oraz bariery energochłonnej, jest ogromna. Trzeba przy tym pamiętać, że te nowe pęknięcia wystąpiły na zamkniętej drodze, na której nie było żadnego ruchu samochodów – dodaje Michna.

W czerwcu ubiegłego roku została przeprowadzona wstępna ekspertyza geotechniczna, a w lipcu zaczęły się szczegółowe badania osuwiska. W ramach prac wykonano czternaście odwiertów o łącznej długości blisko trzystu metrów. Najgłębsze odwierty miały dwadzieścia metrów.

Czytaj też Co się stało! Cały powiat bez całodobowych dyżurów aptek

Dwanaście metrów pod ziemią

- W listopadzie mieliśmy szczegółowy raport. Okazało się, że osuwisko sięga około dwanaście metrów poniżej jezdni. To na tej głębokości jest tak zwana płaszczyzna poślizgu osuwiska. Jego długość to około dziewięćdziesiąt metrów – opisuje Michna. - Materiały przekazaliśmy wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru budowlanego, który na tej podstawie wydał z końcem stycznia decyzję o nakazie odbudowy drogi.

Teraz  inwestycja wreszcie ruszyła. Naprawa DK28 w Kasinie Wielkiej  jest realizowana w trzech etapach. Taki podział pracy jest konieczny ze względu na wielkość osuwiska i jego ciągłą aktywność. 

Co się dzieje na placu budowy?

W pierwszym etapie należało  wzmocnić teren, żeby mógł tam wjechać ciężki sprzęt. - Ściągnęliśmy nawierzchnię jezdni i warstwę ziemi o łącznej grubości  blisko dwóch metrów - mówi Kacper Michna. - Wbiliśmy pionowo w grunt wzdłuż północnej krawędzi osuwiska 25 gwoździ o długości 16 metrów i średnicy 3,2 cm. Potem  połączyliśmy je zbrojeniem i zabetonowaliśmy. 

- W tak powstałą ścianę we wcześniej przygotowanych miejscach, wbiliśmy pod kątem 45 stopni kolejne 24 gwoździe o maksymalnej długości 22 m.  Dzięki temu powstała konstrukcja, która stabilizuje teren osuwiska i pozwala na przygotowanie się do palowania gruntu. To ważne dla bezpiecznego prowadzenia prac, bo wykonująca je palownica waży 80 ton – wyjaśnia rzecznik.  

Czytaj też Jak śmierć obniżyła w sądeckim ZUS emerytury. Teraz liczą je po nowemu  

Stumetrowa estakada z gwoździ i pali    

Co dalej? W drugim etapie prac w grunt pod przyszłą drogą zostanie wbitych w trzech rzędach łącznie 96 pali o średnicy 80 cm i długości 20 m. Te pale będą tak długie,  bo muszą zostać zakotwiczone w stabilnym podłożu znajdującym się pod płaszczyzną poślizgu osuwiska. To na nich – a nie, jak dotąd, na gruncie - będzie opierać się naprawiona droga.

- W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że w Kasinie Wielkiej powstanie niemal stumetrowa „estakada”, której podpory będą przysypane ziemią, a widoczna będzie tylko sama jezdnia. –  tłumaczy Michna.

Czytaj też Koniec zerowego VAT na żywność. Tak wygląda cenowy szok dla domowych budżetów  

„Ruszt” na żelbetowych palach

Ostatnia faza prac to budowa na wbitych palach żelbetowego „rusztu”, który można też określić mianem żelbetowej kratownicy. To właśnie bezpośrednio na tym „ruszcie” zostanie odbudowana zniszczona przez osuwisko droga. Dodatkowo skarpa zostanie na odcinku okolo stu dwudziestu metrów zabezpieczona koszami gabionowymi. Powstanie też odwodnienie, które będzie odprowadzać wody gruntowe do przepustu pod drogą. 

Koszt inwestycji, która ma się zakończyć we wrześniu to jedenaście milionów złotych. ([email protected]) fot. GDKiADziękujemy za przesłanie błędu