Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
04/12/2022 - 07:40

Bez precedensu. Tutaj nie podniosą podatku od nieruchomości

Zapowiadaliśmy już, że na sesji 8 grudnia radni w Podegrodziu podniosą stawki za wywóz śmieci. Ale już dziś wiemy, że za to podatki od nieruchomości zostaną zachowane na dotychczasowym poziomie. A co z tymi za środki transportowe?

Bez precedensu. Tutaj nie podniosą podatku od nieruchomości

O tym, że stawka za wywóz śmieci segregowanych na rok 2023 może skoczyć aż o 5 złotych od osoby w skali miesiąca pisaliśmy już szczegółowo w publikacji Będą w Podegrodziu podwyżki opłat za śmieci Choć podwyżka wynika bezpośrednio z wyników przetargu na tę usługę a gmina nie powinna dołożyć ani złotówki do systemu śmieciowego, to o ostatecznej wysokości podwyżki zadecydują radni.

Jednocześnie, zgodnie z zapowiedziami przewodniczącymi rady gminy Józefa Kotarby, samorząd chce utrzymać w mocy, na tym samym poziomie co w tym roku, wysokość podatku od nieruchomości. – Oczywiście wiąże się to z mniejszymi wpływami do budżetu, ale przy tej inflacji i tym obciążeniu portfeli mieszkańców naszej gminy, chcemy chociaż tak ich wesprzeć – podkreśla szef rady.

Zobacz też: Za wypadek "na gazie" stracisz auto i zapłacisz nawet 100 tysięcy! Mamy nowelizację kodeksu karnego

Jest jednak jedna opłata, jeden podatek, który gmina musi podnieść niezależnie od swojej opinii na ten temat. Chodzi o podatek od środków transportowych. W tym wypadku stawki rokrocznie ustalane są ustawowo w oparciu o kurs euro. – Po analizie nowych stawek z ustawowej tabeli, okazało się, że musimy nasze stawki podnieść, bo są one poniżej najniższych zakładanych odgórnie – zastrzega Kotarba.

Ten podatek podskoczy zatem o 11,8 procent - stopa inflacji - założone w ustawie. Szczegóły nowych stawek podamy już po sesji. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu