Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
05/10/2023 - 11:40

Bezpieczny Kredyt 2 procent: limity dofinansowania na wyczerpaniu. Co dalej

Minister rozwoju i nowych technologii Waldemar Buda zapewnia, że ani w 2023 roku ani w roku następnym środków na finansowanie programu Bezpieczny Kredyt 2% nie zabraknie, mimo zdecydowanie większego zainteresowania zakupem pierwszego mieszkania na kredyt ze stałym oprocentowaniem gwarantowanym przez pierwsze dziesięć lat.

Jak oświadczył publicznie minister Waldemar Buda, kierowany przez niego resort wespół z Bankiem Gospodarstwa Krajowego monitoruje sytuację i jeśli okaże się, że limity przyznanych środków na finansowanie programu w 2023 lub w 2024 roku zostały wyczerpane, „w razie potrzeby zwiększenie funduszu z którego realizowane są dopłaty będzie proste”.

Bezpieczny Kredyt 2 procent: banki pożyczają coraz więcej pieniędzy

Akcja kredytowa w ramach nowego rządowego programu gwarantującego wsparcie kupującym na kredyt swoje pierwsze mieszkanie nabiera coraz większego tempa. Tydzień w tydzień banki udzielają 2,5-3 tys. kredytów, z którymi klienci idą na rynek kupić nowe lub używane mieszkanie. A liczba wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu od początku lipca do pierwszych dni października lada dzień przekroczy 50 tysięcy – aktualnie to 47 tys.

Banki już pożyczyły na pierwsze mieszkania ok. 5,7 mld zł, a wstępnie zakładano, że do końca tego roku będzie to nieco ponad 2 miliardy zł.

Pojawiły się więc obawy, że wkrótce przyjmowanie wniosków będzie zawieszone – podobnie jak to się ma z innymi programami dofinansowania ze środków publicznych jakie realizowane są za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. W takiej sytuacji część już złożonych wniosków może być dofinansowana z puli dotacji przewidzianych na kolejny rok, a potem akcja musi być wstrzymana.

Minister Waldemar Buda odpowiedzialny za realizację tego rządowego programu zapewnił publicznie, że w sytuacji wyczerpywania się środków przewidzianych w budżecie na dofinansowanie do kredytów hipotecznych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, fundusz dopłat będzie zwiększany.

Minister: fundusz dopłat będzie zwiększany

To gwarancja przynajmniej na 2023 i 2024 rok. Sam zaś program, przypomnijmy ma działać do końca 2027 roku.

Aktualnie bezpieczny kredyt można uzyskać w dziewięciu bankach, ich lista dostępna jest na internetowej stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przypomnijmy główne zasady programu Bezpieczny Kredyt 2 procent:

  • Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.
  • Kredyt możesz wykorzystać na mieszkanie/dom jednorodzinny na rynku pierwotnym i wtórnym.
  • Kredyt możesz otrzymać do wysokości maksymalnie 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł.
  • Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego możesz korzystać przez 10 lat.
  • Masz dowolność jeśli chodzi o standard i położenie mieszkania – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.
  • Ryzyko wzrostu raty po okresie dopłat jest zminimalizowane, co przekłada się na poprawę Twojej zdolności kredytowej.
  • Marża banku nie może być wyższa od marży w innych kredytach hipotecznych, które bank oferuje.
  • Możesz skorzystać z tego kredytu do 2027 r. (z możliwością przedłużenia).

([email protected]) fot. ArtisticOperations/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu