Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
05/04/2017 - 08:45

Biznes się zwija, bo przenieśli przejście graniczne? Zaczęło się od Biedronki

Czy biznes przy starej drodze granicznej w Piwnicznej-Zdrój się zwija? Biedronka już się przeprowadziła, ale burmistrz Zbigniew Janeczek jest optymistą.

Gdy powstała nowa przeprawa graniczna ze Słowacją sieć Biedronka niemal natychmiast przy nowej drodze wybudowała swoją nową siedzibę. Stara, leżąca przy nitce, gdzie ruch graniczny spadł niemal do zera została zlikwidowana. Miejscowi nie byli zachwyceni. Część uważa, że biznes biznesem, ale to oni jako Polacy powinni być traktowani priorytetowo. To ci właśnie od początku twierdzili, że dyskont robi sklep pod Słowaków. Są też tacy, którym przeprowadzka jest obojętna. Do dyskontu i tak zawsze podjeżdżali autem, więc nie robi im różnicy, że muszą pojechać trochę dalej.

Ale tak naprawdę to było dopiero preludium. Bo zaczęły się też zwijać inne punkty handlowe.

Zobacz też: Piwniczna: Rekordowe obroty Biedronki dzięki Romom

- Obok Biedronki był sklep odzieżowy, była tu też pościel. Nie ma go już. Cały budynek stoi pusty – komentuje nasza stała Czytelniczka z Piwnicznej Zdroju. – Nie wiem czy właściciel przeniesie się tak jak Biedronka, przy graniczną drogę, bo nie każdego stać, żeby sobie na nowo zorganizować miejsce. A przy nowej drodze nie ma nic, trzeba się po prostu wybudować. Kobieta obawia się, że jeśli władze samorządu nic nie zrobią, drastycznie wzrośnie bezrobocie. – Teraz zostało tylko Tesco i dyskonty budowlane, ale czy na stałe?

Zobacz też: Budują nową Biedronkę w Piwnicznej. Rzut beretem od granicy. Padną kolejne rekordy obrotów w Polsce?

Burmistrz Piwnicznej Zbigniew Janeczek jest spokojny. – Pierwsze słyszę, żeby tam biznesy padały. Biedronka rzeczywiście się przeniosła, ale to ich decyzja. Budynek koło Biedronki, o którym pani mówi, to budynek po starych zakładach obuwniczych i odkąd pamiętam zmieniło się tam ze trzydzieści podmiotów. Były restauracje, hurtownie, sklepy, które padają, ale z powodu dużej konkurencji albo nietrafionego biznesu. Mamy w tym miejscu składy budowlane i nawet Rolbud wystąpił do nas o wykup działki, więc na pewno nie po to, żeby się przenieść, jest też Ramex i zostało TESCO. Sklep z narzędziami ogrodniczymi też się trzyma – mówi samorządowiec.

Zastrzega jednocześnie, że sytuacja może się wręcz niedługo poprawić. Kolej będzie wyremontować dworzec kolejowy zaraz obok, gmina wybuduje duży plac zabaw, więc ruch w tym miejscu powinien się ożywić. – Chociaż po przeniesieniu przejścia granicznego stara nitka drogi rzeczywiście jest mniej uczęszczana – podsumowuje Janeczek.

ES [email protected] Fot.: ES

Biznes się zwija, bo przenieśli przejście graniczne? Zaczęło się od Biedronki


Dziękujemy za przesłanie błędu