Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
04/05/2024 - 06:35

Bon energetyczny: kto dostanie 300 zł a kto 1200 zł dofinansowania do domowych rachunków za prąd

Rząd w końcu przygotował nowe zasady opłacania rachunków za energię elektryczną przez gospodarstwa domowe, popularnie zwane odmrożeniem cen energii elektrycznej. Wiadomo też, że dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji przewidziane są tak zwane bony energetyczne.

Bon energetyczny to świadczenie pieniężne, które za okres drugiej połowy 2024 roku będzie przysługiwało rodzinom zagrożonym tak zwanym ubóstwem energetycznym. Wysokości tego świadczenia będzie uzależniona od dwóch kryteriów: liczby członków rodziny oraz dochodu.

Bon energetyczny 300 czy 1 200 zł: kto dostanie, ile i dlaczego

Wiadomo już, że od 1 lipca cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosząca obecnie w ramach limitów 412 zł za MWh wzrośnie do 500 zł za MWh i po tej stawce nie będzie już limitowana.
Najuboższe rodziny nadal będą mogły liczyć na wsparcie ze środków publicznych – w postaci tzw. Bony energetycznego przyznawanego po spełnieniu kryterium dochodowego.

Na szczęście kryterium dochodowe nie jest zbyt skomplikowane. Bon energetyczny będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, których dochody nie są wyższe niż 2 500 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 1 700 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wielorodzinnego.
Przy czym przekroczenie tych granic nie wyklucza automatycznie z grona uprawnionych do wsparcia – będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę, z założeniem że samo świadczenie nie może być niższe od 20 zł.

Wsparcie ma też obejmować grupy osób w szczególnie trudnej sytuacji. Jedną z nich są osoby samotnie zamieszkujące domy lub duże mieszkania, które ze względu na nadmetraż w rozumieniu ustawy o dodatkach mieszkaniowych, mimo trudnej sytuacji materialnej pozbawione są prawa do dodatku mieszkaniowego.

Inna grupa to osoby, które zdecydowały się wymienić kopciuchy na źródła energii cieplnej zasilane elektrycznie, w tym szczególnie pompy ciepła.

Bon energetyczny: stawki dla różnych gospodarstw domowych

Wysokość bonu energetycznego uzależniona została od liczby osób w gospodarstwie domowym. W przypadku gospodarstw jednoosobowych będzie to 300 zł, a stawka ta ulega powiększeniu w przypadku zwiększającej się liczby członków gospodarstwa domowego do:

  • 400 zł – w przypadku gospodarstwa dwu- lub trzyosobowego,
  • 500 zł – w odniesieniu do gospodarstwa składającego się z czterech lub pięciu osób,
  • 600 zł – dla gospodarstw domowych składających się z co najmniej sześciu osób.

Ponadto zwiększony poziom dofinansowania dotyczył będzie tych gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ciepła są urządzenia zasilane elektrycznie. Powyższe stawki ulegają wówczas podwojeniu, co oznacza, że gospodarstwo domowe jednoosobowe otrzyma bon energetyczny w wysokości 600 zł, a inne gospodarstwa domowe:

  • 800 zł – w przypadku gospodarstwa dwu- lub trzyosobowego,
  • 1 000 zł – w odniesieniu do gospodarstwa składającego się z czterech lub pięciu osób,
  • 1 200 zł – dla gospodarstw domowych składających się z co najmniej sześciu osób.

Wniosek o bon energetyczny składać się będzie w gminie – podobnie jak obecnie składane są wnioski o dodatek mieszkaniowy. Wzór wniosku i szczegóły techniczne znane będą jednak dopiero po opublikowaniu ustawy i wydaniu rozporządzenia wykonawczego do niej. 

Nieoficjalnie wiadomo, że termin, od którego gminy wnioski przyjmować będą jest 15 lipca.  [email protected]) fot. Tho-Ge/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu