Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
08/10/2019 - 06:25

Branża turystyczna ma swoje problemy. Rozmawiano o nich w Krynicy Zdroju

W Krynicy Zdroju wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz Andrzej Gut-Mostowy, współtwórca Małopolskiej Organizacji Turystycznej; spotkali się z przedsiębiorcami zajmującymi się turystyką. Merytoryczna dyskusja dostarczyła wniosków.

Andrzej Gut-Mostowy o branży turystycznej
Jednym z głównych tematów była integracja turystycznych systemów informacyjnych.  - Rozmawialiśmy o aplikacji visitmalopolska. To nowy produkt i ciekawa oferta dla turystów, ale wymaga, jak to się popularnie mówi doszlifowania. Integracja wszystkich ofert turystycznych w danych gminach, powinna być bardzo szybko wdrażana w aplikację, aby turysta miał najbardziej bieżącą ofertę z danej miejscowości. Wpadł ciekawy pomysł, żeby to integrować, a Urząd Marszałkowski obiecał zintegrować aplikację ze wszystkimi systemami centrum informacji turystycznej i atrakcjami z regionu - powiedział Andrzej Gut-Mostowy.

Spotkanie było pełne rozmów o turystyce, jej problemach i przyszłości. - Chcieliśmy wysłuchać przedstawicieli branży hotelarskiej, czy narciarskiej, i dowiedzieć się jakie są ich bieżące problemy w funkcjonowaniu. Oczywiście wiele ciekawych tematów zostało poruszonych - argumentował współtwórca Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

- Powtarza się sprawa opłat audiowizualnych - każdy z obiektów jest niemal nękany przez różne zrzeszenia i organizacje artystyczne o opłaty za wykorzystywanie muzyki. Nikt nie podważa praw autorów do pobierania tantiem i pilnowania własnych praw, ale kilkanaście organizacji występuje o te same opłaty, więc robi nam się pewnego rodzaju bałagan. Trzeba zwrócić się do Ministerstwa Kultury, aby udało się to uporządkować - dodał Andrzej Gut-Mostowy.

Czy uda się rozwiązać omawiane problemy? - Część problemów jest powiązanych z Urzędem Marszałkowskim, natomiast część z procesem legislacyjnym w Warszawie lub interwencją pomiędzy niektórymi instytucjami. Nie wszystkie sprawy da się od razu załatwić, ale trzeba rozmawiać i definiować pewne problemy. Stacje narciarskie wiele lat walczyły o likwidowanie pewnych barier środowiskowych związanych z inwestycjami i wiem, że kilka miesięcy temu udało się pewne korekty przepisów przeprowadzić - wyjaśnił nasz rozmówca.

- Takie spotkania muszą być cykliczne. Deklaruję, że będziemy wraz z marszałkiem takie rozmowy realizować przynajmniej raz w roku - podsumował Andrzej Gut-Mostowy.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)