Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
18/04/2012 - 11:48

Budują Dom Zdrojowy. Wapienne rozkwitnie za 5 mln zł

Uzdrowisko w Beskidzie Niskim przechodzi gruntowną modernizację. Do końca roku powstanie nowoczesna infrastruktura przyciągająca turystów i kuracjuszy. Trwają prace przy budowie Domu Zdrojowego.
U stóp Magury Wątkowskiej w sercu Beskidu Niskiego leży najmniejsze w Polsce uzdrowisko, słynne z leczniczych kąpieli siarkowych. Małe Wapienne jest w trakcie wielkich remontów. Za 1,5 mln zl powstaje właśnie nowoczesny Dom Zdrojowy.
- Inwestycje zostaną ukończona jeszcze w tym roku. Budowa Domu Zdrojowego jest na etapie stanu surowego zamkniętego, równocześnie trwają pracę przy budowie promenady zdrojowej – informuje Łukasz Schindler, z wydziału inwestycji Urzędu Gminy Sękowa.
Dom Zdrojowy choć nowoczesny i przeszklony będzie nawiązywać do tradycji i kultury regionu, wykorzystane zostaną naturalne materiały takie jak drzewo i kamień. Na inwestycje w Wapiennem gmina wyda do końca roku 5, 6 mln zł, z czego ponad 70 proc. to europejskie granty. Zbudują parkingi i ciągi spacerowe z elementami małej architektury. Powstaną ogrody. W pierwszym etapie na dwóch tysiącach metrów kwadratowych powstanie Ogród Marysieńki i Ogród Laury, na cześć kobiet Napoleona.
- Jednymi z pierwszych kuracjuszy byli w latach 1812-1815 żołnierze napoleońscy wracający po klęsce moskiewskiej. W wieku XIX leczono w tutejszych siarczynach m.in. choroby weneryczne. Ale miejscowe źródła były ponoć znane i wykorzystywane do leczenia dużo wcześniej - opowiada Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. 
Do końca roku gmina wyda w Wapiennem 5, 6 mln zł. Nowoczesna infrastruktura ma przyciągnąć więcej turystów i kuracjuszy. Równocześnie w rozwój uzdrowiska inwestuje Zakład Usług Leczniczo-Wczasowych i Rehabilitacyjnych, pod koniec ubiegłego roku jego ofertę rekreacyjną wzbogacono o grotę solną z tężniami, powstaje nowy pawilon dla gości i pijalnia wód mineralnych.
Do 2015 r. przy współpracy gminy i zakładu w Wapiennem powstanie amfiteatr i trasy turystyczne na Górę Parkową i do skalnego rezerwatu przyrody Kornuty. W planach jest też budowa sali sportowo-rekreacyjnej. W perpektywie kilku kolejnych lat rozwój Wapiennego ma pochłonąć w sumie ponad 20 mln zł. 

Uzdrowisko Wapienne położone jest w sercu Grupy Magurskiej Beskidu Niskiego u stóp Magury Wątkowskiej ( 847 m. n.p.m.), w odległości 14 km od Gorlic. Leży w dolinie potoków Wapienka, Rozdzielanka i częściowo Szpakówka. Już od XVII w. znane były właściwości lecznicze tutejszych wód mineralnych. W połowie XIX w. zdrojowisko liczyło 50 wanien kąpielowych, rozmieszczonych w 36 kabinach zabiegowych. Kompleks został zniszczony już podczas I wojny światowej. Po II wojnie, w latach 50. zeszłego wieku, przystąpiono do odbudowy ośrodka, od 1979 organizowano tu całoroczne turnusy sanatoryjne. Wody należą do słabo zmineralizowanych siarczkowych, typu wodorowęglanowo-wapniowo-sodowego i magnezowego, które znajdują zastosowanie głównie przy leczeniu schorzeń reumatyczno-gośćcowych, narządu ruchu i w terapii chorób skórnych.


ED, BW
fot. UG Sękowa 
 


Dziękujemy za przesłanie błędu