Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
22/11/2017 - 11:45

Budują pierwsze kilometry rowerowego raju z Krynicy do Muszyny[ZDJĘCIA]

Licząca 230 kilometrów gigantyczna pętla rowerowa w Dolinie Popradu ma być rajem dla cyklistów. Jeszcze niedawno była tylko na papierze, teraz powoli nabiera rumieńców. Ruszyła budowa odcinka trasy, który połączy Krynicę z Muszyną.

Ci, którzy są fanami dwóch kółek, wyczekują tej inwestycji jak kania dzdżu, bo jak mówią, Sądecczyznę można zamienić w wymarzony raj dla rowerzystów. Podkreślają, że Dolina Popradu, wzdłuż której powiedzie licząca 230 kilometrów to idealne miejsce do rekreacji.

Czytaj też  230 km tras rowerowych w Dolinie Popradu. Raj dla cyklistów za 5 mln euro

- Na sfinalizowanie inwestycji, trzeba jeszcze poczekać, ale cieszymy się i z tych kilku kilometrów, które połączą Muszynę z Krynicą - mówi mieszkanka Muszyny Renata Migacz ze Stowarzyszenia Rowerowa Dolina Popradu. - W naszym miasteczku mamy zaledwie 400 metrów ścieżki w dzielnicy Zapopradzie. Rowerzyści korzystają też z bocznej drogi między Muszyną a Powroźnikiem, gdzie, rzadko jeżdżą samochody. Ale to naprawdę mało.

Coraz więcej lokalnych samorządów zdaje sobie sprawę z tego, że dobra turystyczna infrastruktura to nie tylko dbałość o mieszkańców. To także magnes dla gości z kraju i zagranicy, na których dobrze można zarobić. Niektóre z nich łączą siły i realizują wspólne inwestycyjne przedsięwzięcia.

Tak właśnie  zrobiły miejscowości uzdrowiskowe skupione woków Związku Gmin Krynicko-Popradzkich, które zabrały się  za budowę liczącej 230 km pętli rowerowej

Przeczytaj też Małopolska zamienia się w rowerowe eldorado

Szlak rowerowy połączy Krynicę, Muszynę, Piwniczną, Szczawnicę, Vyzne Ruzbachy, Starą Lubovnię, Lubonianiskie Kupele, Bardejov i Bardejovskie Kupele. Pętla rowerowa częściowo będzie przebiegać po istniejących już, mało uczęszczanych odcinkach dróg i po trasach nowobudowanych.

- To będzie świetny produkt turystyczny, który ma doprowadzić do wykreowania rozpoznawalnej polsko-słowackiej marki uzdrowisk popradzkich - tłumaczy Arkadiusz Cycoń, rzecznik prasowy muszyńskiego uzdrowiska Trasa powiedzie między innymi przez parki narodowe i krajobrazowe oraz obejmie cenne zabytki architektury drewnianej, pijalnie i źródła wody mineralnej. Całość szlaku zostanie oznakowana w jednolity sposób oraz wyposażona w powtarzalne elementy małej architektury.

  -. Przeczytaj też Sądecczyzna zarobi na sieci dróg rowerowych EuroVelo?

Transgraniczne przedsięwzięcie polskich i słowackich samorządów nie ograniczy się wyłącznie do zbudowania rowerowej pętli. Wspólne będą też działania promocyjne i informacyjne, które rozpropagują szlak.

- Powstanie wspólna mapa, strona internetowa oraz mobilna aplikacja, umożliwiająca planowanie i korzystanie z trasy rowerowej - wyjaśnia Arkadiusz Cycoń.  

Budowa transgranicznej pętli rowerowej, łączącej uzdrowiskowe miejscowości pogranicza polsko-słowackiego ma kosztować 5,3 mln euro.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. Renata Migacz. UMiG Muszyna

Zobacz jak budują ścieżkę rowerową z Muszyny Do Krynicy
To fragment liczącej 230 km pętli rowerowej wzdłuż Doliny Popradu


Dziękujemy za przesłanie błędu