Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
19/09/2023 - 20:20

Budują to u nas, gdzie się tylko da. Wszyscy za tym po prostu szaleją [ZDJĘCIA]

To już prawdziwy wysyp wież widokowych w naszym regionie, które jak magnes przyciągają turystów. Nowa konstrukcja stanęła niedawno na Mogielicy, potem druga, na Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki, w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego. Niebawem będzie można podziwiać widoki z kolejnej wieży, na Malniku w Beskidzie Sądeckim.

Ludzie z kraju i zagranicy walą do nas drzwiami i oknami. W 2022 roku region odwiedziło 16,9 mln osób. To wzrost aż 27 proc. względem roku poprzedniego. Żeby jednak bić kolejne rekordy, trzeba inwestować w infrastrukturę. Jednym z takich przedsięwzięć, finansowanych z unijnych pieniędzy przez wojewódzki samorząd, jest  Małopolski Szlak Beskidzki.

Czytaj też Budowa gigant niedaleko Sącza. Takiej inwestycji na dwunastu hektarach jeszcze u nas nie było [ZDJĘCIA] [WIZUALIZACJA]

Będą dwa nowe, duże schroniska

To  nie tylko turystyczne trasy. Także mała infrastruktura, ale też dwa duże schroniska: na Lubaniu i na Magurze Małastowskiej. W sumie w całym regionie jest blisko 9,5 tysiąca szlaków turystycznych.

Jednym z licznych atrakcji tras pieszych i rowerowych,  przyciągających ludzi jak magnes, są wieże widokowe, które wyrastają jak grzyby po deszczu w Beskidzie Sądeckim i Wyspowym.

Niedawno jedna nowa konstrukcja stanęła na Mogielicy, potem druga, na  Skiełku w Beskidzie Wyspowym, zaraz potem trzecia, na szczycie Hajdówki w Jordanowie położonym u południowych podnóży Beskidu Makowskiego.

 Czytaj też Zdarzył się cud w Krynicy na deptaku. Co powie burmistrz Ryba? [ZDJĘCIA][WIDEO]

Niebawem turyści będą mogli się wspiąć na kolejną platformę widokową na Malniku w Muszynie, w Beskidzie Sądeckim. Mierząca czterdzieści metrów stalowo-drewniana konstrukcja jest  już zadaszona.  Inwestycja ma być zakończona w czwartym kwartale tego roku.

Czytaj też Jak prezes Fakro Ryszard Florek wyedukował polskich polityków, a teraz podbija Amerykę [WIDEO] 

Przedsmakiem widoków, jakie będą się rozpościerać z wieży na Malniku, są zdjęcia  ze szczytu przesłane przez naszego czytelnika Arkadiusza Olszaka. Przy dobrej pogodzie, można stamtąd podziwiać  nie tylko Beskid Sądeckim ale także Tatry.

Na szybko zapełniającej się liście z wieżami widokowymi w naszym regionie pojawi się jeszcze jedna, na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym.

Czytaj też Pobiliśmy samochodowy rekord. Dobre wieści zaprawione goryczą

Zapowiedzi już się skonkretyzowały

Na inwestycję  składają się cztery samorządy. Gmina Limanowa i Laskowa oraz Trzciana i Żegocina, gminy położone w powiecie  bocheńskim.

Ponieważ  szczyt góry, na  którym stanie konstrukcja leży na terenie gminy Limanowa, dlatego tamtejszy samorząd pilotuje przedsięwzięcie. Do inwestycji, która  ma w sumie kosztować 1,6 miliona złotych,  dołoży się też wojewódzki samorząd. W  sumie każdy ma  wyłożyć po 320 tysięcy złotych.

Czytaj też Kim jest ta szczęściara z Nowego Sącza, która wygrała samochód od firmy Koral [WIDEO] [ZDJĘCIA] 

Tak ma wyglądać nowa wieża

Wieża widokowa na górze Kamionna którą już można zobaczyć na wizualizacji,  będzie mieć 29 metrów wysokości. Konstrukcję zwieńczy zadaszony taras o powierzchni sześćdziesięciu czterech metrów kwadratowych. Chorzowska firma, która wygrała przetarg ma  postawić wieżę w pół roku.

Czytaj też Fatalny finał podniebnych akrobacji. Nieszczęście dopadło paralotniarkę [ZDJĘCIA]

Już został wykonany pierwszy etap budowy jakim jest  zbrojenie na płycie fundamentowej , a w najbliższym czasie zostaną poczynione kolejne kroki,  mianowicie  zalanie betonem  szalunków – informuje gmina Limanowa

Kamionna, zwana dawniej Makowicą, Jeziernikiem lub Patrią mierzy ponad  osiemset metrów wysokości.  Jej stoki znajdują się w obrębie miejscowości Żegocina, Rozdziele, Laskowa, Młynne, Makowica i Kamionna. Od zachodu sąsiaduje z Pasierbiecką Górą od wschodu jej stoki opadają do Przełęczy Widoma. ([email protected]) fot. jm, UG Limanowa. UG Żegocina,

Niesamowity widok ze szczytu Malnika
fot. Arkadiusz Olszak


Dziękujemy za przesłanie błędu