Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
11/01/2019 - 17:05

Burmistrsz Muszyny chce zamienić ruinę w turystyczną atrakcję. Ma na to miliony

Wieża, zwodzony most, taras widokowy i kawiarnia. Tak będą wyglądać po częściowej rekonstrukcji ruiny zamku w Muszynie, które maja stać się turystyczną atrakcją. Władze uzdrowiska mają już osiem milionów na inwestycję.

Ruiny muszyńskiego zamku ożyły kilka lat temu. To wtedy po przeprowadzonych badaniach archeologicznych udało się uporządkować dziedziniec zachodni. Ale plany włodarzy miasteczka zakładają uczynienie z pozostałości po dawnej warowni prawdziwej turystycznej atrakcji. Najpierw powstała dokumentacja, teraz inwestycja  może ruszyć z miejsca , bo są na to pieniądze. Osiem  milionów.

Czytaj też Na zamku w Muszynie fałszowali monety! Co jeszcze kryje warownia?

 - Przedsięwzięcie przewiduje między innymi zabezpieczenie istniejących murów zamku w trwałą ruinę oraz podwyższenie do trzech poziomów wieży strażniczej, która stanowiłaby doskonały punkt widokowy na panoramę miasta – opowiadał w rozmowie  z „Sądeczaninem” Golba. Dodatkowo koncepcja obejmuje podkreślenie pozostałości murów dawnego budynku straży, budowę tarasu widokowego, w miejscu dawnego domu zachodniego.

Czytaj też Nic nie wyjdzie z dworca autobusowego? Budowlańcy ani myślą go budować

To nie wszystko, bo pod tarasem znajdowałaby się ekspozycja zabytków oraz kawiarnia dla odwiedzających to miejsce turystów. Jest też plan budowy drewnianego mostu zwodzonego nad suchą fosą przed zamkiem, a także zagospodarowanie studni.

***

Górujące nad miastem ruiny zamku należą do najbardziej charakterystycznych zabytków dawnego Państwa Muszyńskiego. Położone na Górze Zamkowej, stromo opadającej ku dolinie Popradu i jego prawobrzeżnych dopływów Muszynki i Szczawnika. Budowlę, w celach obronnych, w końcu XIV wieku posadowiono na zachodnim skraju wzniesienia. Zamek zbudowano z fundacji biskupów krakowskich, przy trakcie handlowym, zwanym Drogą Węgierską, pomiędzy Polską a Węgrami. Była to pierwsza po stronie polskiej warownia, zniszczona podczas najazdu węgierskiego w roku 1474. Zamek został odbudowany w początku XVI wieku z odszkodowania wypłaconego przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Stanowił siedzibę starostów „Klucza Muszyńskiego” do połowy XVIII w. Z czasem zaczął popadać w ruinę. Z dużego obronnego zamku pozostał fragment muru fundamentalnego wraz z basztą.

[email protected] fot.archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)