Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
07/08/2015 - 10:47

Cechini dźwiga z ruin Żegiestów. Kupił Nowy Dom Zdrojowy

Krynicki przedsiębiorca Stanisław Cechini kupił Nowy Dom Zdrojowy w Żegiestowie. Wedle zapowiedzi biznesmena architektoniczna perełka dwudziestolecia międzywojennego zaprojektowana przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza odzyska swój dawny blask.
O kupno budynku, który od dwudziestu lat popadał stopniowo w ruinę Cechini zabiegał od dawna. Wcześniej o Nowy Dom Zdrojowy, upaństwowiony w 1947 roku, długą walkę z Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów stoczyli spadkobiercy. Kiedy majątek odzyskali, sprzedali budynek Cechiniemu.
Tę wiadomość z dużym entuzjazmem przyjęli mieszkańcy Żegiestowa.

- Bardzo jesteśmy zadowoleni, że pan Cechini wreszcie sfinalizował kupno tego budynku. Żal było patrzeć, jak niszczał przez całe lata. Teraz dostał się w najlepsze ręce. Cechini wiele budynków w Żegiestowie podniósł z ruiny. I w ogóle wlał życie w uzdrowisko. Z jego inwestycji wszyscy się tutaj cieszymy. Wierzymy, że Żegiestów, który kiedyś był wizytówką Sądecczyzny znowu odżyje - mówi mieszkaniec uzdrowiska Ryszard Bołoz.

Nowy Dom Zdrojowy, zbudowany w latach 1927-1929 przez uznanego architekta profesora Adolfa Szyszko-Bohusza był sercem modnego w okresie dwudziestolecia międzywojennego uzdrowiska. Cechini chce, aby na powrót był tam uzdrowiskowy szpital.

- To będzie placówka na wysokim poziomie, licząca sto sześćdziesiąt miejsc. Oczywiście zostanie zachowany charakter budynku
- mówi biznesmen.

Kiedy Nowy Dom Zdrojowy zamieni się w plac budowy?

- Nieprędko - mówi Cechini. - Wszystkie zgłoszenia budowlane to bardzo długi proces. Na razie nie jestem w stanie podać jakiegoś realnego terminu, rozpoczęcia kapitalnego remontu.

Nowy Dom Zdrojowy to kolejny budynek, który dzięki Cechiniemu powróci do swojej świetności. Wcześniej podniósł z ruiny między innymi sanatorium i hotel „Wiktor”, modernistyczny budynek zbudowany 1036 roku.

Krynicki milioner ma bardzo ambitne plany. Chce Zamienic Żegiestów w luksusowy kurort dla klientów z zasobnymi portfelami. Nie zamierza się ograniczać do remontowania budynków, które niegdyś należały do krynickiej uzdrowiskowej spółki. Chce budować też nowe obiekty, takie jak na przykład luksusowe spa, kryte baseny, także sklepy, restauracje i kawiarnie. Marzy mu się też przejęcie stacyjki kolejowej, przy której miałby powstać dworzec.

Za ile lat Żegiestów zamieni się w kurort na powrót przyciągających turystów? Cechini daje sobie dziesięć lat. Swoje inwestycje zamierza sfinalizować na sto osiemdziesiąte urodziny uzdrowiska.

(mika)
Fot. archiwum
 


Dziękujemy za przesłanie błędu