Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
07/04/2020 - 12:50

Cechy, imienniki, karaty i próby. Wiesz, gdzie szukać próby na Twojej obrączce?

Kupujemy, gromadzimy, podziwiamy, chcielibyśmy mieć go jak najwięcej. Od wieków złoto jest pożądane i zawsze wiele warte. Trudno o lepszą lokatę niż sztabka złota – co do tego nie ma wątpliwości. Ale co tak naprawdę wiemy o kruszcu, który niemal wszyscy nosimy? O czym świadczą te trudno dostrzegalne znaczki na naszych obrączkach, pierścionkach, łańcuszkach? Jak mieć pewność, że to, co złote, jest złota warte? Pytamy o to w firmie jubilerskiej Sezam, gdzie do jakości kruszcu przywiązuje się najwyższą wagę.

Po co w ogóle potrzebne są oznakowania na złocie? Przede wszystkim dlatego, że to dość miękki metal i do większości wyrobów nie nadawałby się w czystej postaci. Stosuje się zatem stopy złota z innymi metalami, dzięki czemu staje się twardsze. Połączenie złota z innymi metalami umożliwia również nadanie mu oryginalnej barwy: różowe złoto to stop złota, srebra i większej, niż w żółtym złocie, ilości miedzi. 14 i 18-karatowe stopy złota ze srebrem wydają się zaś zielono-żółte.

- Największym zainteresowaniem naszych klientów cieszy się złoto żółte - mówi Cezary Gutowski z firmy jubilerskiej Sezam. – Wyrobów z żółtego złota jest też najwięcej wśród tych, które trafiają do naszej firmowej pracowni w Starym Sączu. W Rynku, pod numerem 10 można naprawić niemal każdy wyrób jubilerski, czy też zakuć kamienie szlachetne. Zlecenia przyjmują wszystkie nasze salony firmowe.

W jakich proporcjach łączy się metale i ile finalnie jest złota w złocie? Temu, by mieć pewność, służą właśnie próby jubilerskie. Próba jubilerska informuje nas, jaka jest proporcja masy złota (lub innego metalu szlachetnego) w stopie, do całkowitej masy stopu. Czyli jeśli mamy złoto próby 750, to oznacza, że stop składa się z 75% czystego złota i 25% domieszek innych metali. Im wyższa próba, tym większa zawartość czystego kruszcu w stopie.

A jak mieć pewność, że próba jest prawdziwa? Po prostu - kupować złoto w pewnym źródle. Na wyrobach ze złota do 1 grama (w kolczykach do 2 gramów) i srebrnych (do 5 gramów) nie musi być cechy probierczej. Wystarczy tak zwany imiennik producenta.

Imiennik, to nic innego jak znak wytwórcy. Imiennikiem firmy jubilerskiej Sezam jest znak oparty o logo firmy:

Przy nadruku laserem stosowane są takie imienniki:

Stworzone zostały również standardowe próby, za pomocą których urzędy cechują badane przedmioty. Oto aktualna lista obowiązujących cech prób metali szlachetnych w Polsce:

A co z karatami?

Próbę podaje się również w karatach, określających ile części złota przypada na 24 części czystego stopu. Wyznacznikiem jest wtedy czyste złoto, określane jako 24 karaty.

  • 24-karatowe - próba 999
  • 23-karatowe - próba 960
  • 22-karatowe - próba 916
  • 18-karatowe - próba 750
  • 14-karatowe - próba 585
  • 12-karatowe - próba 500
  • 10-karatowe - próba 417
  • 9-karatowe - próba 375
  • 8-karatowe - próba 333

Podstawowa cecha probiercza wskazuje rodzaj metalu szlachetnego i jego próbę, a cechy podstawowe dla wyrobów ze stopu złota wskazują próbę cyframi:

0 – próba 0,999;
1 – próba 0,960;
2 – próba 0,750;
3 – próba 0,585;
4 – próba 0,500;
5 – próba 0,375;
6 – próba 0,333.

- Najpopularniejsze i najbardziej trwałe jest złoto próby 585, wykonane ze złota, czystego srebra i odtlenionej miedzi - ocenia Cezary Gutowski z firmy jubilerskiej Sezam. - Do lokat najczęściej wybierana jest zaś biżuteria z brylantami i złoto próby 750 - dodaje jubiler.

Zrzeszeni w cechach złotnicy od pradziejów starali się wyeliminować oszustwa, które szkodziły ich wiarygodności. Najczęściej wyznaczano mistrza, który sprawdzał wyrób przed wprowadzeniem go do sprzedaży, a wynik swego badania pieczętował, wybijając na wyrobie znak, potwierdzający, iż wyrób utrzymuje próbę, czyli ma tyle złota, ile mieć powinien.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu