Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
02/05/2019 - 10:00

Chcą budować tężnię solankową w Krynicy. To może być przebój uzdrowiska

W Parku Słotwińskim, w ramach jego modernizacji, powstanie niewielka tężnia stylizowana na sąsiednią Pijalnię Słowinkę. Obiekt będzie mieć identyczny dach i kształt. Wszystko po to, aby zachować jedność planistyczną.

Park Słotwiński znajduje się tuż przy wjeździe do krynickiego uzdrowiska. Są tutaj alejki spacerowe, ławeczki i zabytkowa, drewniana Pijalnia Słotwinka, najstarszy zachowany budynek w mieście.

W Parku Słotwińskim wymieniany jest stary asfalt, chodniki oraz lampy.  W najbliższym czasie ma powstać też mała solankowa tężnia. W ten sposób to chętnie odwiedzane miejsce nabierze nowego blasku.

Tężnie solankowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Od wiele dziesiątków lat wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.

Mikroklimat, który wytwarzają jest naturalnym leczniczym inhalatorem, skutecznie przeciwdziałającym chorobom.  U osób zdrowych powodują wzrost odporności organizmu.  

Tężnie są budowane z drewna i gałęzi tarniny, zwiększające stężenia soli w solance. Dawniej służyły do pozyskiwania soli kuchennej.

Tężnie można spotkać w wielu polskich uzdrowiskach. Najbardziej znane są w Ciechocinku, Busko-Zdroju, Rabce czy Wieliczce.

(MK) fot., własne, wizualizacja UM K-ZDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)