Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
11/12/2018 - 10:55

Chełmiec jednak będzie miał szynobus? Interweniuje Iwona Mularczyk

Radna Iwona Mularczyk złożyła interpelację, w której nawołuje władze miasta do podjęcia na nowo rozmów z gminą Chełmiec w sprawie dofinansowania szynobusu kursującego na trasie Nowy Sącz/Centrum – NowySącz/Chełmiec a także wydłużenia jego biegu bezpośrednio do gminy Chełmca, czytaj - Marcinkowic.

-  Termin zakończenia budowy mostu na rzece Dunajec został przesunięty na maj 2019 r. Jest konieczność przedłużenia funkcjonowania szynobusu pomiędzy Nowym Sączem a Chełmcem. Bez dofinansowania gminy Chełmiec której mieszkańcy głównie korzystają z tej komunikacji zastępczej będzie to trudne, dlatego zwróciłam się z oficjalnym zapytaniem do Prezydenta Ludomira Handzla czy podejmie rozmowy w tym temacie z wójtem gminy Chełmiec w celu dofinansowania szynobusu – komentuje na swoim profilu na Facebooku radna Iwona Mularczyk.

Pełna treść interpelacji poniżej.

A my przypomnijmy, że Nowy Sącz od początku nakłaniał gminę Chełmiec do włączenia się do organizacji komunikacji zastępczej w postaci szynobusu. Część mieszkańców gminy Chełmiec i władze miasta stały na stanowisku, że warto by szynobus kursował w głąb gminy Chełmiec, do Marcinkowic. Tym bardziej, że tamtejszy dworzec PKP w całości od dłuższego czasu należy do gminy a dodatkowo wyposażony jest w pojemny parking. Wójt Bernard Stawiarski nie podjął tematu. Gdy pod naciskiem opinii społecznej zmienił zdanie okazało się, że nie da rady by szynobus jednocześnie utrzymał dotychczasową częstotliwość kursowania i obsługiwał Marcinkowice. O szczegółach pisaliśmy w publikacjach 
Szynobus może ruszać z dworca w Marcinkowicach. Ale Chełmiec pieniędzy nie da...
Chełmiec: jednak nie będzie szynobusu z Marcinkowic do Nowego Sącz 
Chełmiec: jednak nie będzie szynobusu z Marcinkowic do Nowego Sącza

Jednocześnie sami radni gminy Chełmiec jednomyślnie podjęli uchwałę, która zobowiązuje władze gminy, patrz – wójta do podjęcia z miastem rozmów na temat rozwiązania problemów komunikacyjnych wynikłych na skutek zamknięcia mostu heleńskiego. Dziś dodatkowo wiadomo już, że budowa nowej przeprawy potrwa do maja a nie jak początkowo zakładano do grudnia 2018 roku.

Zobacz też: Chełmiec: radni jednogłośnie za wspólną komunikacją z Nowym Sączem

Jest jeszcze jedna ważna okoliczność, nowy czynnik, który sprawie może nadać zupełnie nowy bieg. Prezydentem Nowego Sącza został Ludomir Handzel, który mocno sympatyzuje z wójtem Chełmca a wiceprezydentem były zastępca włodarza tej gminy Artur Bochenek. Czy w końcu dojdzie do przełomu w sprawie? Chełmiec jeszcze nie uchwalił budżetu na przyszły, 2019 rok, tym samym ciągle jest jeszcze czas, by w uchwale zabezpieczyć środki na dopłatę do funkcjonowania szynobusu.

Do tematu wrócimy. Władze miasta maja dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi na interpelację Iwony Mularczyk.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Facebook/archiwum adeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu