Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lutego. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
28/11/2022 - 13:20

Chełmiec: podnieśli podatek od środków transportowych, bo euro zdrożało. Sprawdź stawki

Na ostatniej sesji radni w Chełmcu pierwszy raz od 2016 roku podnieśli stawki podatku od środków transportowych. Co ma to wspólnego z kursem euro?

Chełmiec: euro drożeje, podnieśli podatek od środków transportowych

- Podniesienie stawek podatku od środków transportu wynika z faktu, iż minister skarbu ogłosił nowe stawki, które wzrosły o 5,44 procent. Te stawki się nie zmieniały począwszy od 2016 roku do końca tego roku obowiązywały w takiej samej kwocie – tłumaczył radnym przed głosowaniem skarbnik gminy Paweł Rodak. – Wysokość tych stawek minimalnych zależy od kursu euro rok do roku, na dzień pierwszy roboczy października danego roku. Jeżeli ten kurs wynosi co najmniej 5 procent (…) więcej, te stawki są przeliczane w oparciu o ten kurs i stąd wynika ta podwyżka tych stawek – podsumował.

Zobacz też: Nie tylko kradną i niszczą, one rzucają się pod koła! Uwaga na te daniele!

- Oczywiście jest to najniższa stawka z możliwych z tych tabeli. Także nie jest to podwyżka, bo my podnosimy podatek od środku transportu tylko nie mamy wyjścia, bo wynika to z rozporządzenia  – podkreślił z kolej wójt Bernard Stawiarski.

Za przyjęciem stawek radni zagłosowali jednogłośnie. Zatem ile teraz trzeba będzie płacić?
- samochód ciężarowy o DMC powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie trzeba będzie zapłacić 220 zł
- samochód powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie – 340 zł
- samochód powyżej 9 ton, ale poniżej 12 ton – 360 zł
- autobusy z liczbą miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy mniejszą niż 22 – 440 zł
- autobusy z większą liczbą miejsc do siedzenia niż 22 – 840 zł. Pozostałe opłaty w pliku TUTAJ. ([email protected] Fot.: UG w Chełmcu)Dziękujemy za przesłanie błędu