Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
05/07/2023 - 06:50

Chętni na Bezpieczny kredyt szturmują banki. Dopłaty do odsetek dostanie każdy kto spełnia warunki

Bezpieczny kredyt 2 porc. w swojej ofercie mają również Alior Bank S.A., VeloBank S.A. i SGB-Bank SA. Przez pierwsze dwa dni wnioskiem o kredyt na pierwsze mieszkanie kilkadziesiąt tysięcy osób. Oferuje go sześć banków, oprócz PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao S.A.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, twórca programu rządowego wsparcia polegającego na dopłacie do oprocentowania kredytu ponad 2 procent, zapewnia, że dofinansowanie nie jest limitowane i w ciągu najbliższych lat otrzyma je każdy kto spełnia warunki i złoży wniosek o kredyt.

Banki udzielą kredytu, BGK wypłaci pieniądze

Prace dotyczące Programu Pierwsze Mieszkanie prowadzone z udziałem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Związku Banków Polskich, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz 21 banków kredytujących trwały od marca. Wspólnie wypracowano wzory dokumentów oraz ujednolicone praktyki obsługi programu.

Banki kredytujące to te, które będą udzielać Bezpiecznych kredytów 2 proc. oraz prowadzić Konta Mieszkaniowe dla klientów. Są odpowiedzialne za cały proces - od przyjmowania wniosków przez udzielenie finansowania po rozliczenie spłaty zobowiązania.

BGK informuje, że proces podpisywania umów z kolejnymi bankami jest w trakcie realizacji..

Wniosek o bezpieczny kredyt: jak to działa?

Ministerstwo rozwoju zapewnia, że cała procedura w banku będzie wyglądała tak jak przy udzielaniu zwyczajnego kredytu hipotecznego. Doradca bankowy poprosi o skompletowanie dokumentów opisanych w wewnętrznych procedurach banku (np. potwierdzających sytuację finansową, źródło dochodu, informacje o kredytowanej nieruchomości). Z tą różnicą, że osoby zainteresowane bezpiecznym kredytem zostaną poproszone o wypełnienie dodatkowych formularzy w opracowanym przez dany bank wniosku kredytowym. Cała reszta – czyli proces zakwalifikowania do programu – będzie się już dalej odbywał bez udziału wnioskodawcy.

Wszystkie działania związane zarówno z Bezpiecznym kredytem 2 proc. jak i Kontem Mieszkaniowym klient zrealizuje w banku kredytującym. Przez ostatnie kilka tygodni BGK przeszkolił ponad 2 tys. pracowników banków, którzy będą odpowiadali za wdrożenie produktów w ich instytucjach. To nie koniec szkoleń, zaplanowane są kolejne ich terminy.
BGK jako operator Programu jest odpowiedzialny m.in za wypłatę środków w Bezpiecznym kredycie 2 proc. są to dopłaty do kredytu, a w Koncie Mieszkaniowym za premie mieszkaniowe.

Bank PKO BP i inne

Oto dla przykładu jak do udzielania Bezpiecznego kredytu 2% przygotował się największy polski bank.

- Od 3 lipca można składać wnioski w oddziałach PKO Banku Polskiego prowadzących obsługę hipoteczną. Jest ich łącznie 516 w całym kraju. Dodatkowo, wnioski będzie można składać w 94 agencjach banku - wyjaśnia Dariusz Szwed, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami Zarządu.

- Spodziewamy się dużego zainteresowania i jesteśmy na to dobrze przygotowani. PKO Bank Polski od zawsze angażuje się w rozwiązania przygotowywane przez BGK, które ułatwiają młodym ludziom kupno pierwszego mieszkania. Braliśmy udział zarówno w programie Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych, a od 1 września ubiegłego roku w ofercie banku dostępny jest kredyt hipoteczny w ramach „Mieszkania bez wkładu własnego”. W przypadku pierwszego z nich osiągnęliśmy 28 procentowy udział w rynku. Szczególnie ważne jest dla nas angażowanie się w rozwiązania umożliwiające młodym ludziom realizację marzeń, a własne, pierwsze mieszkanie to dla rodzin najważniejszy cel gwarantujący stabilność i bezpieczeństwo - dodaje Dariusz Szwed.

Dla kogo bezpieczny kredyt 2%

Dla przypomnienie: program Pierwsze Mieszkanie przeznaczony jest dla osób do 45 roku życia, zarówno singli jak i małżeństw oraz par w związkach nieformalnych, gdy posiadają przynajmniej jedno dziecko. Warunkiem jest brak własności domu lub mieszkania w przeszłości (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego).

W przypadku gdy kredyt udzielany będzie małżonkom lub rodzicom co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Kredyt będzie mógł zostać udzielony do wysokości 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł. Państwo dopłaci do rat kredytu przez 10 lat.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Źródłem dofinansowania będzie istniejący już Rządowy Fundusz Mieszkaniowy, zarządzany przez BGK, a którego źródłem zasilenia jest budżet państwa.   ([email protected]) fot.pixabayo  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu