Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
03/12/2023 - 16:45

Chiński rynek grafitu - kolejna dominacja Państwa Środka w przemyśle

Chiny w ramach odwetu na regulacje i ograniczenia w handlu tworzone przez państwa Zachodu, zdecydowały się zmniejszyć eksport grafitu. Ten materiał potrzebny jest do produkcji między innymi baterii, dzięki którym postępuje zielona transformacja. Czy wkraczamy w nową epokę zależności od zasobów?

Dlaczego grafit jest tak istotny dla światowej gospodarki?

Grafit to minerał, odmiana węgla, którego obecnie stosuje się przy produkcji anod baterii pojazdów elektrycznych. Jest wysokowydajnym materiałem o szerokim zakresie zastosowań w branżach takich jak półprzewodniki, motoryzacja, lotnictwo, produkcja baterii i chemikalia. Grafit naturalny jest klasyfikowany jako surowiec krytyczny przez Unię Europejską, Japonię, Kanadę i Stany Zjednoczone. Według Międzynarodowej Agencji Energii zapotrzebowanie na grafit ma wzrosnąć 20, czy nawet 25-krotnie w latach 2020-2040.

Chiny są największym na świecie producentem i eksporterem grafitu - odpowiadają za 64% jego światowej produkcji, a także rafinują ponad 90% światowego grafitu w materiał, którego używa się w akumulatorach pojazdów elektrycznych. Poza Państwem Środka największymi dostawcami grafitu na świecie są Mozambik, Madagaskar i Brazylia. Według danych chińskiego urzędu celnego głównymi krajami korzystającymi z chińskiego surowca są Japonia, Stany Zjednoczone, Indie i Korea.

Dlaczego Chiny chcą ograniczyć eksport?

Po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone zakazu eksportu mikroprocesorów do Chin i po wszczęciu przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie subsydiowania chińskich aut elektrycznych, pekiński resort handlu wydał informację, że od 1 grudnia Państwo Środka poprzez wprowadzenie systemu zezwoleń - będą wymagać licencji w eksporcie niektórych wyrobów z grafitu.

Czy jest to dobra odpowiedź na to, że wiele zagranicznych rządów zwiększa presję na chińskie firmy? W Brukseli rozważa się nałożenie ceł na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach, argumentując, że nieuczciwie korzystają oni z dotacji. Co więcej, w Waszyngtonie zwiększono ograniczenia dostępu chińskich rynków do półprzewodników i wstrzymano sprzedaż bardziej zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji produkowanych przez firmę Nvidia.

Zagrożenie dla Europy

Chin jako wyjątkowego przypadku na globalnym rynku można użyć do analizy wyzwań, przed jakimi stoi Europa w kontekście ryzyka związanego z monopolizacją. W obliczu tego zagrożenia, kontynent europejski podejmuje kroki w kierunku osiągnięcia większej niezależności i suwerenności. Przykładem takich działań może być inicjatywa we Francji, gdzie wprowadzono nowe zasady dotyczące dofinansowania pojazdów elektrycznych, które wyraźnie wykluczają chińskie produkty z tego wsparcia.

Niemniej jednak, można podać argument, że taka regulacja może okazać się niewystarczająca, gdyż chińskie pojazdy elektryczne, mimo braku finansowego wsparcia, wciąż pozostają konkurencyjne cenowo w porównaniu do europejskich odpowiedników objętych dofinansowaniem. Poza tym, problemem jest także tendencja chińskich firm do przenoszenia swojej produkcji do Europy, co może wpłynąć na długoterminową dynamikę rynku europejskiego.

Jest to niebezpieczny precedens, w którym Chiny decydują, że w stanie wejść w walkę handlowa z zachodem i ograniczać nasze możliwości. Jeśli okaże się, że ten ruch nie zaboli chińskiej gospodarki, a w skrajnym przypadku zwiększy jej znaczenie to istnieje możliwość ze Partia Komunistyczna będzie szukać kolejnych obszarów, w których może postąpić podobnie.

Równie prawdopodobnym jest jednak, że zachodnie gospodarki okażą się odporne na taki szantaż, a chiński manewr doprowadzi jedynie do większej dywersyfikacji dostaw i uniezależnienia się państw zachodnich. Niezależnie od tych scenariuszy, jeśli miałoby dojść do wojny handlowej, to stracą na tym wszystkie zaangażowane w nią państwa. Największym wygranym mogłaby okazać się Rosja, która zacieśniłaby współpracę ze wschodnim sąsiadem i korzystała z preferencyjnej sytuacji geopolitycznej. (Wiktoria Durka/ISW) Fot. EC - Audiovisual Service

Źródła:
https://www.statista.com/statistics/267366/world-graphite-production/
https://www.csis.org/analysis/chinas-new-graphite-restrictions
https://www.reuters.com/world/china/china-require-export-permits-some-graphite-products-dec-1-2023-10-20/
https://edition.cnn.com/2023/10/20/economy/china-graphite-export-curbs-hnk-intl/index.html
https://globenergia.pl/chiny-ogranicza-eksport-grafitu-by-utrudnic-produkcje-elektrykow/
https://www.focus.pl/artykul/pociemnienie-betelgezy-wyjasnienieDziękujemy za przesłanie błędu