Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/04/2013 - 05:00

Chiny szansą dla Nowego Sącza i Małopolski?

Po raz pierwszy w naszym kraju odbyło się Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. Gdańsk, gdzie spotkanie miało miejsce, przywitał prawie 600 osób - przedstawicieli władz samorządowych, biznesu, nauki i kultury z Polski i Chin. Dla sądeckich władz polsko- chińska współpraca to nic nowego: nasze miasto od lat utrzymuje partnerskie kontakty z chińskimi partnerami.
Współpraca Małopolski z Chinami trwa od wielu lat. Głównym partnerem jest Prowincja Jiangsu. W 2004 roku podpisano porozumienie, w którym strony zadeklarowały współpracę m.in. w dziedzinach zaawansowanych technologii, rozwoju gospodarczego, wymiany handlowej, edukacji, rolnictwa i wymiany kulturalnej. Na przełomie maja i czerwca 2013 roku przedstawiciele województwa małopolskiego złożą wizytę w Szanghaju w ramach projektu „Broker innowacji jako narzędzie dla efektywnego rozwoju systemu nowoczesnej gospodarki Małopolski”. Celem wyjazdu będzie pozyskanie informacji na temat wspierania przedsiębiorczości technologicznej w branży ICT, a szczególnie z zakresu gier komputerowych.
Jak to wygląda w Nowym Sączu?
W maju ubiegłego roku Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza przebywał kilka dni w chińskim mieście Jiaonan. To już drugi po mieście Suzhou chiński kontakt Nowego Sącza. - "Jeśli międzyrządowe ustalenia mają być zrealizowane to nie wystarczy jak dotychczas współpraca 68 jednostek samorządowych i kilkuset firm oraz kilku instytucji kulturalnych i turystycznych. Ta współpraca musi się rozrastać i nie możemy tracić czasu (…). Nowy Sącz jest partnerem miasta Suzhou i choćby z tego tytułu Chiny są obecne w Nowym Sączu" - powiedział wtedy wiceprezydent miasta.

Sądecka delegacja zajrzała wtedy m.in do chińskiego centrum usług publicznych.
- „To biurowiec w którym przeciętny Chińczyk może załatwić bodaj wszystkie sprawy między nim a urzędem. Może wziąć ślub i rozwieść się, może się ubezpieczyć, wyrobić paszport, dostać niezbędne pozwolenia na założenie własnej firmy. U nas to wymaga biegania od urzędu do urzędu. Centrum, bardzo dobrze wyposażone w sprzęt ułatwiający komunikację między interesantem a urzędnikiem, ułatwiający pracę i załatwianie spraw, to chińska wersja postulowanego u nas od lat „jednego okienka” – czytamy w relacji z chińskich wojaży wiceprezydenta.

Polsko – chińska współpraca ma też charakter ogólnopolski. Polska chce rozwinąć współpracę z Chinami, przede wszystkim z zakresu turystyki, kultury, edukacji i gospodarki . Założeniem gdańskiego forum było przedstawienie wspólnych inicjatyw i strategii realizowanych przez Chiny i Polskę, np. „Go China” (strategia aktywnej współpracy przedsiębiorców). Chińscy przedsiębiorcy są też szczególnie zainteresowani polskimi technologiami. Podczas forum poruszano tematy z zakresu wymiany gospodarczej i handlowej, edukacji, kultury i turystyki, innowacji i wsparcia firm, czystej energii, czy też zielonych technologii. Zastanawiano się także, jak zwiększyć liczbę chińskich studentów w naszym kraju.

BOS
Fot: UM, UWMW
 






Dziękujemy za przesłanie błędu