Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
25/02/2024 - 20:05

Co łączy Gierka, rządy SLD, PSL, PO i PiS? Centralny Port Komunikacyjny

Dyskusja na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego w polskiej codzienności toczy się już od dawna, natomiast ostatnio osiągnęła apogeum. CPK jest planowanym węzłem przesiadkowym pomiędzy Warszawą i Łodzią i ma mieć za zadanie integrację transportu lotniczego, kolejowego i drogowego w Polsce. Kiedy (i jeśli) powstanie, będzie największym węzłem transportowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Plan budowy lotniska, które spełniałoby te same cele co CPK, powstał już za czasów rządów Edwarda Gierka w latach 70’ XX wieku. Plan nie doszedł do skutku i wokół projektu zrobiło się cicho, aż do 2001 roku, kiedy to rząd Leszka Millera rozpoczął kampanię poszukiwania miejsca na nowe lotnisko. Proces był kontynuowany przez rząd Marka Belki i przewidziany był w Strategii Rozwoju Infrastruktury Transportowej na lata 2010-2013.

Kolejne analizy i badania zlecane były przez rządy PiS jak i PO, ale dopiero w 2018 roku poprzez przyjęcie przez Sejm ustawy, zapadła ostateczna decyzja – od tego momentu CPK stało się narzędziem politycznych przepychanek. Dopiero wobec narastającej polaryzacji PO i PiS, merytoryka samej inwestycji zaczęła schodzić na drugi plan, ustępując miejsca sporom o władzę. W minionej kampanii do wyborów parlamentarnych, PO krytykowało PiS za ten projekt.

Teraz, kiedy PO (wraz z koalicją) sprawuje władzę w kraju, stoi przed nimi trudny wybór: pozostawić projekt i zostać oskarżonym o hipokryzję, biorąc pod uwagę wcześniejsze ataki na poprzednich rządzących w tej kwestii, czy zrezygnować z całego projektu. Decyzja wymaga zbalansowania własnych przekonań politycznych z faktem, że projekt ma zarówno zalety, jak i wady, a także uwzględnienia opinii ekspertów i grup społecznych.

Sojusz NATO potrzebuje nowego dużego lotniska w Polsce?

Powstanie CPK w Polsce ma strategiczne znaczenie dla NATO, ponieważ zapewniłoby ono nowe duże lotnisko oraz przylegającą do niego kolej dużych prędkości, pozwalające na efektywny
i szybki przerzut wojsk - sprzętu i ludzi w ramach operacji obronnych i pokojowych. Umożliwiłoby to szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe zarówno na terenie Polski, jak
i w regionie, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo całego sojuszu.

Doświadczenia związane z agresją Rosji na Ukrainę pokazały, jak istotne jest posiadanie infrastruktury, która umożliwia szybką reakcję sojuszu NATO na zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Brak wystarczających możliwości lotniczych i logistycznych utrudnia mobilizację sił sojuszniczych w czasach konfliktowych, a co za tym idzie skuteczność ich reakcji spada. Stworzenie CPK byłoby krokiem w kierunku zwiększenia gotowości obronnej NATO oraz wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i całego regionu, a co więcej wzmocniłoby to polską rolę na arenie międzynarodowej.

Polska może mieć najbardziej zaawansowaną sieć szybkiej kolei?

Stworzenie CPK otworzyłoby możliwość budowy nowych szprych kolejowych oraz poprawy istniejących połączeń, co znacząco zwiększyłoby dostępność transportu publicznego dla mieszkańców różnych miejscowości w całym kraju. Program Kolejowy obejmuje 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, które prowadzą z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Nowe, a jednocześnie lepsze połączenia kolejowe zwiększyłyby dostępność transportu publicznego dla mieszkańców. Szacuje się, że blisko 15 mln Polaków jest dotkniętych wykluczeniem transportowym, co daje 40% naszej populacji. Wyeliminowanie tego wykluczenia byłoby kluczowym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju regionów, umożliwiając ludziom swobodniejsze podróżowanie (lub w przypadku niektórych stworzenie pierwszych w historii połączeń międzyregionalnych) oraz szanse na prace
w większych miastach.

Ograniczenia infrastrukturalne na warszawskim Okęciu

Dawniej, położone na obrzeżach polskiej stolicy, a obecnie otoczone blokami. Rozbudowa Lotniska Warszawa Chopin jest praktycznie niewykonalna. Jedyną formą „rozbudowy” jest zwiększenie przepustowości lotniska. Zdaniem byłego wiceprezesa polskich linii lotniczych LOT Macieja Wilka, przepustowość można zwiększyć co najwyżej o kilka milionów, ze względu na decyzję środowiskową, określającą limit sześciuset dziennych operacji. Taka skala, choć wystarczałaby na najbliższe lata, w perspektywie długoterminowej będzie niewystarczająca.

Prędzej czy później będzie musiało powstać dodatkowe lotnisko, które da radę obsłużyć nowych pasażerów. Wobec takiego dylematu zasadnym wydaje się stworzenie nowego lotniska na miarę największych portów w Europie, które będzie w stanie obsłużyć przyszły ruch z Polski, ale także sąsiednich państw.

Wnioski? Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie powinna być przedmiotem debaty politycznej. Jest to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla Polski i dla całej Europy. Zwiększenie przepustowości i efektywności transportowej, zwiększenie konkurencyjności kraju oraz rozwój infrastruktury są kluczowe dla długoterminowego rozwoju gospodarczego Polski. (Wiktoria Durka) Fot. Tomasz Molina Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0


Źródła:
https://www.cpk.pl/pl/
krytykapolityczna.pl/gospodarka/centralny-port-komunikacyjny-argumenty-za-i-przeciw/
https://obserwatorgospodarczy.pl/2019/03/17/o-co-chodzi-z-centralnym-portem-komunikacyjnym/
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ekspert-krytycznie-o-dzialaniach-rzadu-wokol-cpk-zarzucic-to,nId,7300930#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chromeDziękujemy za przesłanie błędu