Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/09/2018 - 12:15

Co się stanie z pomnikiem Nikifora w Krynicy?

Wszyscy zainteresowani rewitalizacją centrum Krynicy z niecierpliwością czekali na wizualizacje planu odnowy i rewitalizacji Polany Janówka - najpiękniejszego zakątka usytuowanego w sercu krynickiego uzdrowiska. Jest już dostępny projekt prac. Jedną z najważniejszych zmian będzie przesunięcie Pomnika Nikifora Krynickiego.

W czerwcu tego roku została podpisana umową z firmą mającą wykonać prace rewitalizacyjne na Polanie Janówka. Jest to jeden z projektów w ramach programu Kurort Krynica. Koszt prac to prawie 7 mln złotych, z czego ponad 2 miliony to wkład własny gminy. Prace mają przebiegać w systemie zaprojektuj i wybuduj, czyli ta sama firma ma wykonać plan prac i przedstawić wizualizacje, a potem zrealizować inwestycje. Wszystkie prace mają się skończyć wraz z upływem letnich wakacji 2019 roku.

- Planujemy wykonać na polanie 16 różnych zadań, na które musimy mieć pozwolenie konserwatora zabytków - mówi Marian Śleziak prezes firmy, która wykona wszystkie prace - konserwator zatwierdził plan przywrócenia Polanie Janówka charakteru z czasów XX lecia międzywojennego i to zamierzamy wykonać. Obiecuję, że w tym roku nie będziemy już prowadzić żadnych prac budowlanych, skupimy się na zgromadzeniu wszystkich pozwoleń i pełnej dokumentacji projektowej i budowlanej.

Są już dostępne wizualizacje, według, których Polana Janówka ma się zamienić w "Tajemniczy ogród", pełen zieleni i kamiennych ścieżek. Ogólna koncepcja ma polegać, na scharmonizowaniu przestrzeni polany przez wprowadzenie jednolitych typów nawierzchni, nowej roślinności i nowego elementu wodnego. Autorka koncepcji, Kamila Kamińska chce także upamiętnić postać Nikifora Krynickiego przez nawiązanie do malarstwa ulicznego.

W parku zaplanowano także enklawę dla dzieci z huśtawkami i ławeczkami, w pobliżu której zainstalowane będą stelaże z obrazami Nikifora. Dla spacerowiczów niewątpliwą atrakcją będą ławeczki "wcinające" się w skarpę, usytuowane między ustawionymi sztalugami, pozwalającymi na malowanie w plenerze. Odwiedzający park będą mogli poczuć się jak sam Nikifor, który znany był właśnie z tego, że szukał inspiracji w terenie, malując wszystko, co wzbudziło jego zainteresowanie.

Wszystkie te elementy wpisują się w plan przywrócenia Planie Janówka wyglądu z czasów XX lecia międzywojennego. Największe zainteresowanie budzi jednak fakt, że postanowiono zmienić lokalizację pomnika Nikifora Krynickiego. Do tej pory, ławeczka usytuowana była przy wejściu na Polanę Janówka, teraz ma zostać przesunięta nieco w głąb polany i bardziej wyeksponowana. Zaplanowano dla pomnika nową aranżacje w postaci kamiennej ścieżki i ławeczek, a także nowego oświetlenia i roślinności.

W tym samym czasie, będzie prowadzona rewitalizacja Pijalni Jana i Józefa, która usytuowana jest na Polanie Janówka, w pobliżu dolnej stacji kolejki na Górę Parkową.

(KS) Fot. autor/ wizualiacje UM K-Z







Dziękujemy za przesłanie błędu