Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
20/06/2017 - 04:55

Co Ukraińcy budują u senatora Koguta w Stróżach?

Pną się mury do góry w Stróżach, gdzie senator Stanisław Kogut zabrał się za budowę Wioski Życia, czyli stałego ośrodka pobytu dla dorosłych cierpiących na autyzm. Pną się dzięki murarzom… z Ukrainy, bo polskich fachowców trudno było znaleźć.

Ławy betonowe pod fundamenty już zostały wylane, teraz budują się mury domów w Wiosce Życia w Stróżach. Inwestycja posuwa się do przodu dzięki murarzom zza wschodniej granicy.

Przeczytaj też  Kogut chce zbudować Wioskę Życia dla ludzi z autyzmem. Do Stróż ściągnął wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa

 - Mieliśmy ogromne kłopoty ze znalezieniem fachowców, bo nasi polscy, wybierają lepsze zarobki za granicą. Firma, który buduje ośrodek musiała sprowadzić murarzy z Ukrainy - tłumaczy senator Stanisław Kogut.

Parlamentarzysta ulokował robotników ze wschodu w siedzibie Klubu Sportowego „Kolejarz Stróże” i zapewnia, że osobiście zadbał o to, żeby mieli dobre warunki.

Przeczytaj też Ukraińcy ratują finanse sądeckiego ZUS?

- Zasługują na to, żeby byli godziwie traktowani. My Polacy też jeździmy za granicę za chlebem i sami wiemy, jakie to bywa trudne.

Ukraińscy murarze mieszkają w kilku klubowych pokojach. Mogą korzystać z kuchni, a sam senator - jak zapewnia - dba o to, żeby raz na tydzień dostawali czystą pościel.

Przeczytaj też: Ukrainka Katerena szuka szczęścia w Nowym Sączu: Nasz Zachód jest tutaj

Ile zarabiają?- pytamy.

- Tego nie wiem, bo wysokość wynagrodzenia negocjowała firma, z którą podpisaliśmy umowę na wykonanie inwestycji - odpowiada parlamentarzysta.

Nie tylko ze znalezieniem murarzy był kłopot. Senator Kogut przyznaje, że szukać musi też pieniędzy. Budowa ośrodka dla chorych na autyzm ma według projektantów pochłonąć około 10 milionów złotych. Inwestycję w całości finansuje Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

Jak Fundacja zamierza zdobyć taką sumę? - pytamy senatora Koguta.

- Wedle moich szacunków to może zamknąć się w kwocie 6 mln złotych. A pieniądze? Część będzie pochodzić z jednego procenta podatków. Poza tym szukam sponsorów. Niestety nie ma żadnych programów unijnych, które umożliwiałyby zdobycie funduszy na związane z autyzmem przedsięwzięcia. Tak więc chodzę po prośbie, nie jak senator, ale jak doktor Judym mówi- senator. 

Budynek w stanie surowym będzie gotowy jeszcze w tym roku. Pod koniec przyszłego mają już w nim zamieszkać pierwsi podopieczni ośrodka.

Agnieszka Michalik, fot. K.G

Budowa Wioski Życia w Stróżach
Te mury stawiają murarze z Ukrainy, bo fachowców z Polski, "jak na lekarstwo"


Dziękujemy za przesłanie błędu